Deprem Travma Psikolojisi

Yaşama resim yaparak bağlandı

Balıkesir'de beyin kanaması geçirdikten sonra vücudunun sağ kısmı felçli kalan Dilşan Balkancı (57), hayata küsmek yerine resim yaparak yaşama sevincini artırdı.

Yaşama resim yaparak bağlandı

Balıkesir'de beyin kanaması geçirdikten sonra vücudunun sağ kısmı felçli kalan Dilşan Balkancı (57), hayata küsmek yerine resim yaparak yaşama sevincini artırdı. Balkancı, yaklaşık 10 yıl önce geçirdiği beyin kanaması sonrasında vücudunun sağ tarafının felçli kaldığını, sol kısmını kullanmakta da zorlandığını söyledi. Hastane odasında yatarken aklına resim yapmak geldiğini anlatan Balkancı, rahatsızlığından önce resimle ilgili kısa süreli eğitim aldığını, ancak beyin kanamasından sonra bu sanatla uğraşmaya başladığını ifade etti.

resimyaparakyasamatutunduİktisat okuduğunu ancak ev hanımı olduğunu dile getiren Balkancı, şöyle konuştu: "Hastalıkla mücadelede en büyük desteği eşim ve çocuklarımdan gördüm. Beyin kanaması geçirdikten sonra felç kaldığımın ikinci günü kendimi birden yalnız hissettim. Sağ elim ve bacaklarım tutmuyor. Daha önce hastalığımla ilgili çok okumuştum. Baktım sol elimin dört parmağı çalışıyor. Öbür parmağımın da çalışacağını düşündüm. Eşim, ailem ve dostlarım yanımdaydı. 'Ben bu işi yaparım ve bir an önce resim yapmalıyım' dedim. Bu hesabı seneler sonra bir radyo programına anlattım ve bir profesör anında cevap verdi, 'Sol beynini çok güzel kullanıyor. Bu hesabı yapabildiğine göre iyi bir ameliyat geçirmiş' dedi." Normalde sağ elini kullanmasına rağmen rahatsızlığından sonra sol eliyle yüzlerce resim yaptığını aktaran Balkancı, bugüne kadar 20'nin üzerinde kişisel sergi açtığını ve 100'ün üzerinde karma sergiye katıldığını söyledi. Evlerini adeta resim atölyesine çevirdiğini belirten Balkancı, resimlerinde sadece boya ve fırça değil, seramik, taş, kum gibi bir çok nesne kullandığını anlattı.

RESİMLERİ KALICI OLARAK SERGİLENİYOR Rahatsızlıkları nedeniyle vücutlarını ya da bazı uzuvlarını iyi kullanamayanlara kendilerine güvenmelerini öneren Balkancı, sanatın yaşamına hem anlam kattığını hem de kendisini hayata bağladığını belirtti.

Resimin kendisi için ne anlam ifade ettiğine halen yanıt veremediğini dile getiren Balkancı "Dünyanın cevabını veremediği şeye ben de cevap veremem ama resim yapmaktan keyif alıyorum. Akrabalarımın çocuklarına da resim dersi veriyorum, bu beni mutlu ediyor" diye konuştu. Balkancı eserlerinin, Balıkesir'de, İzmir Devlet Resim Heykel Müzesi, Jokey Kulübü Koleksiyonu, Devrim Erbil Çağdaş Sanatlar Müzesi'nde kalıcı olarak sergiye açıldığını, Avrupa ve ABD'deki bazı galerilerde de sergilendiğini sözlerine ekledi. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al