YAŞADIKLARINI RESİMLE ANLATTI

YAŞADIKLARINI RESİMLE ANLATTI

A.A

Kansere yakalandıktan sonra psikoloğunun yönlendirmesiyle resme başlayan kişi yaşadıklarını tuvale döktü.

 


Göğüs kanserine yakalandıktan  sonra psikoloğunun yönlendirmesiyle resme başlayan ve bu alanda kendini  geliştiren Remziye Ülker Ercan, tedavi sürecinde bedeninde yaşadığı değişimleri  tuvale yansıttı.

Ercan, önce tavsiye olarak başladığı  resimden yaptıkça keyif almaya başladığını ve birçok hocadan ders alarak farklı  şeyler öğrendiğini anlattı. Kendisine resim öğretmenliği de yapan psikoloğuyla  beraber çalıştığını belirten Ercan, Aralık ayında zatürre geçirmesi nedeniyle bir  buçuk ay eve kapandığını, bu süreçte seneler önce yaşadığı bunalımları tekrar  yaşadığını söyledi.

O dönemde “ucube heykel tartışmalarının gündeme geldiğini hatırlatan  Ercan, “Ne kadar ucube bilmiyorum, televizyondan izledim sadece. Ama bir sanat  eserinin böyle eleştirilmesi ve ona karşı çıkılması beni rahatsız etti. Ben de  'ne yapabilirim' diye düşündüm ve aykırı resimler yapmaya karar verdim. Ve ucube  kadınları yaptım” dedi.

Yaptığı resimlerde kadının ezilmişliğini, öldürülen, dayak yiyen  kadınları gündeme getirmeye çalıştığını vurgulayan Ercan, seneler önce kendisinin  de şiddet gördüğünü ve dul bir kadın olarak çok şeyler yaşadığını aktardı.

Resme ilk başladığında neyi, nasıl çizeceğini bile bilmediğini ama bu  sayede hastalığı yendiğini ifade eden başarılı ressam, o süreci şöyle anlattı:

“İlk olarak 1997'de ve ikinci olarak da 2006'da meme kanseri tedavisi  gördüm. Saç ve kirpiklerim iki kez döküldü. Fakat dökülen kirpiklerimin yerine  yenileri gelmedi. Buna çok üzüldüm. Bu nedenle son yaptığım resimlerde çok  abartılı kirpikleri olan kadınlar çizdim. Tek göğüslü, göbekli kadınlar yarattım.  Bunlar ucube kadınlar. Ben de böyleyim. Giyinikken normal gibi görünüyorum ama  kendimi aynada gördüğüm zaman böyleyim. Ağrıyan dizler, kocaman gözler, abartılı  kirpikler, sırtımda kambur iki kat olmuşum... ama kanatlarım var, uçmak  istiyorum. Hep bir yerlere gitmek ve daha çok kişilere bu resimleri göstermek  istiyorum. Kadınlar hep baskı altında ve eziliyorlar. Yüz kadına sorsanız 99'u  aynı şeyi düşünür: Ben de uçayım, ben de özgürleşeyim.”

Resimlerine dair sanatseverlerden de güzel eleştiriler aldığını dile  getiren Ercan, “Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde ilk defa bir sergim oldu. Gelenler  tam anlamıyla sanatın içindeki insanlar. Ortam benim çok hoşuma gitti. Bu konuda  yetkin olan kişilerin eleştirilerini dinledim. Bir daha yaptığımda onlara da  dikkat edeceğim” diye konuştu.

Resme başladığından bu yana yurt içinde ve yurt dışında 18 sergi açan  Remziye Ülker Ercan, “Türk Kanserle Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği” ile de  ortak çalışmalar yapmak istediklerine işaret etti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al