YAŞADIKLARINI RESİMLE ANLATTI

YAŞADIKLARINI RESİMLE ANLATTI

A.A

Kansere yakalandıktan sonra psikoloğunun yönlendirmesiyle resme başlayan kişi yaşadıklarını tuvale döktü.

 


Göğüs kanserine yakalandıktan  sonra psikoloğunun yönlendirmesiyle resme başlayan ve bu alanda kendini  geliştiren Remziye Ülker Ercan, tedavi sürecinde bedeninde yaşadığı değişimleri  tuvale yansıttı.

Ercan, önce tavsiye olarak başladığı  resimden yaptıkça keyif almaya başladığını ve birçok hocadan ders alarak farklı  şeyler öğrendiğini anlattı. Kendisine resim öğretmenliği de yapan psikoloğuyla  beraber çalıştığını belirten Ercan, Aralık ayında zatürre geçirmesi nedeniyle bir  buçuk ay eve kapandığını, bu süreçte seneler önce yaşadığı bunalımları tekrar  yaşadığını söyledi.

O dönemde “ucube heykel tartışmalarının gündeme geldiğini hatırlatan  Ercan, “Ne kadar ucube bilmiyorum, televizyondan izledim sadece. Ama bir sanat  eserinin böyle eleştirilmesi ve ona karşı çıkılması beni rahatsız etti. Ben de  'ne yapabilirim' diye düşündüm ve aykırı resimler yapmaya karar verdim. Ve ucube  kadınları yaptım” dedi.

Yaptığı resimlerde kadının ezilmişliğini, öldürülen, dayak yiyen  kadınları gündeme getirmeye çalıştığını vurgulayan Ercan, seneler önce kendisinin  de şiddet gördüğünü ve dul bir kadın olarak çok şeyler yaşadığını aktardı.

Resme ilk başladığında neyi, nasıl çizeceğini bile bilmediğini ama bu  sayede hastalığı yendiğini ifade eden başarılı ressam, o süreci şöyle anlattı:

“İlk olarak 1997'de ve ikinci olarak da 2006'da meme kanseri tedavisi  gördüm. Saç ve kirpiklerim iki kez döküldü. Fakat dökülen kirpiklerimin yerine  yenileri gelmedi. Buna çok üzüldüm. Bu nedenle son yaptığım resimlerde çok  abartılı kirpikleri olan kadınlar çizdim. Tek göğüslü, göbekli kadınlar yarattım.  Bunlar ucube kadınlar. Ben de böyleyim. Giyinikken normal gibi görünüyorum ama  kendimi aynada gördüğüm zaman böyleyim. Ağrıyan dizler, kocaman gözler, abartılı  kirpikler, sırtımda kambur iki kat olmuşum... ama kanatlarım var, uçmak  istiyorum. Hep bir yerlere gitmek ve daha çok kişilere bu resimleri göstermek  istiyorum. Kadınlar hep baskı altında ve eziliyorlar. Yüz kadına sorsanız 99'u  aynı şeyi düşünür: Ben de uçayım, ben de özgürleşeyim.”

Resimlerine dair sanatseverlerden de güzel eleştiriler aldığını dile  getiren Ercan, “Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde ilk defa bir sergim oldu. Gelenler  tam anlamıyla sanatın içindeki insanlar. Ortam benim çok hoşuma gitti. Bu konuda  yetkin olan kişilerin eleştirilerini dinledim. Bir daha yaptığımda onlara da  dikkat edeceğim” diye konuştu.

Resme başladığından bu yana yurt içinde ve yurt dışında 18 sergi açan  Remziye Ülker Ercan, “Türk Kanserle Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği” ile de  ortak çalışmalar yapmak istediklerine işaret etti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al