YAŞ FARKI İLİŞKİYİ ETKİLİYOR

YAŞ FARKI İLİŞKİYİ ETKİLİYOR

A.A

Uzman psikologlar açıkladı: Genç kadınlar, kendisinden yaşça büyük erkeğe, gücü nedeniyle ilgi  duyuyor:

 


Can Dündar'ın Türk  edebiyatının “Şair-i Azam”ı Abdülhak Hamid Tarhan'ın kendisinden yaşça küçük  Belçikalı eşi Lüsyen ile yaşadığı aşkı anlattığı “Lüsyen” romanı, çiftler  arasındaki yaş farkı tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.

Evlilik terapisti uzman psikolog Mine Eren, genç kadının, kendisinden yaşça büyük erkeğe, gücü nedeniyle ilgi  duyduğunu söyledi.

Eren, yaşı ilerlemiş erkeğin, hayat deneyimiyle kazandığı birçok şeye  sahip olduğunu belirterek, kadının yaşı ilerlemiş erkeğin kazançlarını  düşündüğünde onu güvenilir bulduğunu ifade etti.

Maddi imkanlar, statü, şöhret gibi kriterlerin de yaşı ilerlemiş  erkeklerin genç kadınlar tarafından tercih edilmesine neden olduğunu dile getiren  Eren, “Yaşlı erkek, sürekli veren, genç kadın ise sürekli alan konumundadır,  tıpkı ebeveyn çocuk ilişkisinde olduğu gibi. Bu ilişkide genç kadın, kendini özel  hisseder, maddi ve duygusal yönden ihtiyaçları kolayca karşılanır. Genellikle,  korunma, beslenme, güvenlik, sevgi ihtiyacı olan genç kadınlar yaşlı adamlarla  birlikte oluyor” dedi.

Psikolog Eren, yaşlı erkek-genç kadın birlikteliğinin süresine de  değinerek, şunları kaydetti:

“Gerçek ilişkide yaşanması beklenilen ruhsal doyumun, yaşlı erkek-genç  kadın ilişkisinde olması çok da mümkün gözükmüyor. Nesil farklılığı sorun  yaratıyor. Farklı yaşam evreleri de söz konusu. Genç kız, ergenlik dönemini  bitirmiş genç-yetişkinlik dönemine girerken, yaşlı erkek olgunluk döneminde. Biri  geçmişin hesaplarını yaparken, diğeri geleceğini inşa ediyor. Bu fark, ilişkinin  sağlıklı olmasını engeller ister istemez. Diğer taraftan yaşlı erkeğin bu  ilişkide genç kadının ruhsal olarak ihtiyaçlarını karşılamada zorlandığı da bir  gerçektir. Ruhsal ihtiyaç karşılanmadığı için ilişkinin çok uzun sürmediği,  çoğunlukla genç kadının terk ettiği görülür. Tersi de mümkün tabii ki...”

Uzman psikolog İbrahim Eke ise öncelikle bir ilişkinin sağlıklı olup  olmayacağının, yaş farkı dışında birçok olgu ile ele alınması gerektiğini  söyledi.

 Eke, tam tersi bir durumda toplumsal tepkinin çok farklı olacağını  vurgulayarak, “İlişkideki büyük yaş farkından yola çıkarak, direkt 'sağlıksız'  tanımı yapma şansımızın olmadığını düşünüyorum. Ama soruyu şöyle sorarsak, sosyal  algı açısından var olan bir çarpıklığı da tanımlamış oluruz: 60 yaşındaki büyük  'kadın' şairimiz, 18'lik Belçikalı bir genç 'erkek' ile birlikte olsa ve sonra  bunun romanı yazılsa çok mu spekülatif olurdu böyle bir durum? Yani yaşı büyük  olan erkek olunca durum bir ölçüde normalize edilebiliyor” şeklinde konuştu.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al