YARIYIL TATİLİ İÇİN TAVSİYELER

YARIYIL TATİLİ İÇİN TAVSİYELER

ANKA

Yarıyıl tatili başladı. Uzmanlar, 16 gün sürecek tatil için ailelere tavsiyelerde bulundu. İşte öneriler ve tavsiyeler.

Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) Akademik Direktörü Prof. Dr. Adil Çağlar, karnenin, çocuğu aşırı övme ve yerme bahanesi olarak görülmemesi gerektiğini bildirdi.

Prof. Dr. Çağlar, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye genelinde 15 milyon öğrenci ve 700 bine yakın öğretmenin 16 gün sürecek bir tatil dönemine gireceğine dikkati çekerek, öğrencilerin dinlenmeleri, eğlenmeleri, okul sürecinde ilgilenemedikleri hobileriyle ilgilenmelerinin kişisel gelişimleri ve ruhsal sağlıkları bakımından önemli olduğunu belirtti.

Çocukların tatilleri nasıl değerlendirecekleri ve ailelerin karnelere yaklaşımları konusunda bilgiler de veren Prof. Dr. Çağlar, karnenin, çocuğu aşırı övme ve yerme bahanesi olarak görülmemesi gerektiğine, karne başarısından ötürü çocukları aşırı övmenin de aşırı yermek kadar olumsuz sonuçlara yol açabileceğine dikkati çekti.

Çocuğun başarısının önemli olduğunu ancak bu başarıyı hediyelerle abartmanın ödülü rüşvete çevirdiğini kaydeden Prof. Dr. Çağlar, karne bahane edilerek çocukların birbiriyle asla karşılaştırılmaması gerektiğini, anne ve babaların çocuklar üzerindeki beklentilerini çocukların kaldırabileceği ve onların kapasiteleriyle orantılı olarak oluşturması gerektiğini ifade etti.

Bu tatilin çocuklarla çok yönlü ve yoğun bir aile paylaşımı için fırsat olarak değerlendirmesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Çağlar, ayrıca sınavlara hazırlanan çocukların eğer dershaneye gidiyorlarsa ya da özel ders alıyorlarsa da dinlenmeleri içinde fırsat sağlanması gerektiğine dikkati çekti.

Prof. Dr. Çağlar, yarı yıl tatilinde çocukların dikkat edeceği konuları ise şöyle sıraladı:

"Tatil hiçbir şey yapmama değildir. Aile arasındaki bağları güçlendirme, doyurucu, yoğun arkadaşlık ilişkileri geliştirmek için önemli bir fırsattır. Her öğrenci kendi eğitim eksikliğini öğretmeninden ve anne-babadan daha iyi bilir. Bu eksikliği giderecek çalışmalar yapmalı. Sanat, kültür, spor alanlarında kendini geliştirmeli. Kendini mutlu edecek etkinlikleri dozunda kalmak kaydıyla yapmalı. Ders çalışmak tabii ki önemlidir. Bunun yanında edebiyat, bilim, deneme kitapları okuyarak zihinsel aktivitelerini geliştirmeliler."

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al