YARATIYOR VE YOK EDİYOR

YARATIYOR VE  YOK EDİYOR

A.A
        
Beyindeki bir bölgenin hem kaygıya neden  olduğu hem de kaygıyı yok edebildiği ortaya çıktı.

 


Standford Üniversitesinden bilimadamlarının fareler üzerinde yaptığı  araştırma, beyindeki bir bölgede bulunan bazı yapıların kaygıya neden olup,  uyarıldıktan sonra bunu yok edebildiğini gösterdi.

Bilim adamları, enerji için ışığı soğuran yosunlardaki bazı proteinleri  enjekte ederek farelerin sinirlerinin ışığa duyarlı olmasını sağladı. Daha sonra  hayvanların beynine, başta korku olmak üzere duyguların denetiminden sorumlu  şakaklardaki amigdala bölgesini harekete geçirmek için optik lifler nakledildi.

Kaygı düzeylerinin belirlenmesi için hayvanlar bazı testlere tabi  tutuldu. Işıklarla aydınlatılan beyaz bir çemberin ortasına bir parça peynir  yerleştirildi. Sadece “beyni uyarılan” fareler, kaygılarını yenerek peynire  ulaşabildi. Diğerleri ise ışıktan korktu.

İngiliz “Nature” dergisinde yayımlanan araştırmayı gerçekleştiren  bilimadamları, araştırmanın büyük bir ilerleme olduğunu vurgulayarak, sonuçların  insanlarda depresyon, kaygı ve iki uçlu duygu durum bozukluğunun tedavisinde,  yeni yöntemlere ışık tutabileceğini belirtti.

Konuya ilişkin makale Fransız “Le Point” dergisinde de yayımlandı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al