YARATICILIKLARI YÜKSEK

YARATICILIKLARI YÜKSEK
Paylaş:

HABERTÜRK

Yapılan yeni bir çalışma, DEHB olan genç yetişkinlerin, olmayanlara göre daha yaratıcı olduğunu gösterdi.

 


Bilim ve Teknik Dergisi'nde yer alan habere göre; Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan kişilerin farklı düşünme tarzlarını tercih ettiklerini tespit eden Eckerd ve Michigan Üniversitelerinden araştırmacılar, bu kişilerin fikir üretmekten hoşlandığını, ancak sorumlulukları tamamlama konusunda başarılı olamadıklarını belirtiyor.

Araştırmacılar, çalışmalarını 2006 yılından bu yana tekrar ettiklerini ve tüm sonuçlarda DEHB olan kişilerin standart yaratıcılık testlerinde daha iyi sonuç elde ettiğini söylüyor.

Araştırmacılardan Doç. Dr. Shah, DEHB olan kişilerin "farklı düşünme" laboratuvar ölçümlerinin daha iyi olduğunu bildiklerini, fakat bu durumlarını gerçek hayatta başarıya çevirip çevirmediklerini bilmediklerini ve bu çalışmayla da bunu yapabildiklerini belirtiyor.

Farklı düşünme, bir probleme birkaç olası çözüm üretmeyi içeriyor.

Yapılan çalışmada; yarısı DEHB olan 60 üniversite öğrencisi mizah, müzik, görsel sanatlar, mutfak sanatları, buluş ve yazma gibi on ayrı alandaki yaratıcılıklarının başarı düzeylerini ölçen bir anketi tamamlamışlar. DEHB olanlar bu bozukluğa sahip olmayanlara göre daha yüksek puan almış.

Başka bir anketle de, katılımcıların problem tanımlama ve yapılandırma, fikir üretme, problemi detaylandırma ve belirginleştirme, problemin çözümüne sezkin bir fikir ekleme gibi yaratıcılık tarzlarından hangisini tercih ettiği değerlendirilmiş. DEHB olmayan katılımcılar açıklama ve fikir geliştirme tarzını tercih ederken, DEHB olan katılımcılar fikir üretmeyi tercih etmiş.

Araştırmacılar, yaratıcılık tarzını bilmenin, DEHB olan kişilerin güçlü ve zayıf yönlerine uygun kariyer tanımlamasına yardımcı olabileceğini söylüyor.

DEHB Nedir?

Nörofizyolojik bir hastalık olan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB); dikkatsizlik, dürtüsellik ve hiperaktivite özellikleri gösteriyor. Pek çok kişide çocukluk çağında ortaya çıkan bu bozukluk, yetişkin dönemde de devam ediyor, kişinin sosyal ve akademik yeteneklerinde bozukluğa neden oluyor.