Yaratıcı beyinler, Üsküdar Üniversitesi’nde buluşuyor

Dünyaca ünlü ney ve tambur sanatçısı Murat Salim Tokaç’tan yönetmen Yüksel Aksu’ya, illüstratör Kutlukhan Perker’den psikiyatr Kemal Sayar’a, alanlarında özgün çalışmalarıyla öne çıkan isimler Üsküdar Üniversitesi’nde bir araya gelecek.

Yaratıcı beyinler, Üsküdar Üniversitesi’nde buluşuyor

İnsan beyninin çalışma şeklinden hareketle, sanatı bilimsel yaratıcılığın lokomotifi olarak ele alan ve entelektüel üretkenliği geliştirmeyi hedefleyen bir hareket olan NeoCortex öğrenci topluluğu, bu yıl 3’üncü kez Akson Tepesi Divanı’nda buluşacak. Ağırlıklı olarak tıp fakültesi öğrencilerinden oluşan topluluk, bu buluşma sayesinde, hem birbirleriyle olan iletişimi geliştiriyor hem de toplantıya davet edilen yaratıcı isimlerle sohbet etme imkanı buluyor.

Üsküdar Üniversitesi Nermin Tarhan Konferans Salonu’nda 26-27 Mart tarihleri arasında yapılacak toplantıya birbirinden başarılı isimler davet edildi. Bu yılki Akson Tepesi Divanı’nda yönetmen Yüksel Aksu, illüstratör Kutlukhan Perker, psikiyatr Kemal Sayar, yazar Alper Canıgüz ve sinirbilim uzmanı Gürkan Öztürk gençlerle sohbet edecek, sanatçı Murat Salim Tokaç ise kısa bir konser verecek.

Proje koordinatörlüğünü NeoCortex Derneği’nin kurucularından, Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Canan’ın yaptığı toplantıda, bilim ve sanata katkısı olan davetlilere Hikmet Ödülleri de dağıtılacak.

NeoCortex hareketi nedir?

NeoCortex, insan beyninin çalışma şeklinden hareketle sanatı bilimsel yaratıcılığın lokomotifi olarak ele alan ve entelektüel üretkenliği geliştirmeyi hedefleyen bir harekettir.

Sanat – Beyinde insanı diğer canlılardan ayıran ileri kognitif fonksiyonların gerçekleştirildiği bölge NeoCortex olarak adlandırılır. Kültürel, sanatsal ve entelektüel faaliyetler bu bölgelerin aktivasyonunu sağlar. Ve beyinin yaratıcılığına katkıda bulunur.

Bilim – NeoCortex aynı zamanda bilinen bilgilerden bilinmeyenlerin öngörülmesiyle ilişkili yeni bir bilgi keşfetmeye yönelik donanımlar taşır. Yani üretken beyinler hem sanatta hem bilimde üretkendirler.

Yaratıcılık – Sanatı bilimin hizmetine sunmak, bilimsel yaratıcılığı doğurur.

Akson - Sinir uyarmalarını sinir hücresinden ileriye uzatmaya yarayan, sinir hücrelerinin uzantılarından en belirli ve uzun olanı. Akson Tepesi ise sinir hücresi gövdesinden aksonun çıktığı, Nissl cisimciklerinin bulunmadığı, koni şeklindeki yükseklik.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, 2005-2010 ile 2015-2022 dönemleri Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu Kontrol Kurulu Üyesi ve önceki Başkanı P
  • Aileler Üniversitede Projesi, pilot uygulamanın ardından kapsamı genişletilerek “Kişilerarası Şiddetin Önlenmesi: Saydam Bakış” projesi ile Pendik ilç
  • Evliliğin gençler için ne ifade ettiği sorusuna katılımcı ülkeler genelinde yarıdan fazla katılımcı %58.6 oranla “Mutlu bir beraberlik” cevabını verdi
  • Üsküdar Üniversitesi araştırmacıları G20-N20 Konferansında çalışmalarını anlattı.
  • İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen Türkiye’nin bu alandaki ilk ve tek festivali olan Üsküdar Üniversitesi 7. Bilim ve Fikir F
  • Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları programlarında yer alan Farsça dersleri, İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ataşeliği
  • Randevu Al