YAPAY ZEKÂ İLE ÖLÜMSÜZLÜK

YAPAY ZEKÂ İLE ÖLÜMSÜZLÜK

Milliyet

Teknoloji her gün gelişiyor, insanların hayatını değiştiren buluşlar arasında geçen süre giderek kısalıyor.

 


Araştırmalar bu hızın son on yılda bir önceki on yılın iki katı arttığını gösteriyor. Teknolojik gelişmelerin katlanarak artacağını savunan uzmanlar, bir noktada bilgisayarların artık kendilerini icat eden insanlardan daha zeki hale geleceğini savunuyor. 

İşte bu “yapay zeka” oluştuğunda bilgisayarlar artık insanlar yerine kitap yazmaya, sanat eseri yaratmaya, gözlem yapmaya hatta etik kararlar almaya başlayacak.

2045’TE GERÇEKLEŞECEK

Bu görüşleri benimseyen teknoloji uzmanlarından biri olan Raymond Kurzweil, yapay zeka sayesinde 2045 yılında insanların bilinçlerini bilgisayarlara aktarabileceğini, vücutlarının yerini de robotların alacağını öne sürüyor. Böylece insanlık “fonksiyonel bir ölümsüzlüğe” ulaşacak.

ABD Ulusal Teknoloji Nişanı ödüllü, 19 onursal doktoraya sahip olan Kurzweil’e göre 2020’li yılların ortasında bilgisayarlar insan beyninin kapasitesini aşacak. 2045’de de bilgisayarlar tüm insanların zekalarının toplamını aşan bir kapasiteye ulaşacak.

Kurzweil’e göre 2045’te, bugün var olan insan zekasının milyarlarca katı büyüklüğünde yapay zeka üretilecek. Böylece bilincimizi bilgisayarlara ve robotlara yükleyebilir hale geleceğiz.


 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al