YAPAY ZEKÂ İLE ÖLÜMSÜZLÜK

YAPAY ZEKÂ İLE ÖLÜMSÜZLÜK

Milliyet

Teknoloji her gün gelişiyor, insanların hayatını değiştiren buluşlar arasında geçen süre giderek kısalıyor.

 


Araştırmalar bu hızın son on yılda bir önceki on yılın iki katı arttığını gösteriyor. Teknolojik gelişmelerin katlanarak artacağını savunan uzmanlar, bir noktada bilgisayarların artık kendilerini icat eden insanlardan daha zeki hale geleceğini savunuyor. 

İşte bu “yapay zeka” oluştuğunda bilgisayarlar artık insanlar yerine kitap yazmaya, sanat eseri yaratmaya, gözlem yapmaya hatta etik kararlar almaya başlayacak.

2045’TE GERÇEKLEŞECEK

Bu görüşleri benimseyen teknoloji uzmanlarından biri olan Raymond Kurzweil, yapay zeka sayesinde 2045 yılında insanların bilinçlerini bilgisayarlara aktarabileceğini, vücutlarının yerini de robotların alacağını öne sürüyor. Böylece insanlık “fonksiyonel bir ölümsüzlüğe” ulaşacak.

ABD Ulusal Teknoloji Nişanı ödüllü, 19 onursal doktoraya sahip olan Kurzweil’e göre 2020’li yılların ortasında bilgisayarlar insan beyninin kapasitesini aşacak. 2045’de de bilgisayarlar tüm insanların zekalarının toplamını aşan bir kapasiteye ulaşacak.

Kurzweil’e göre 2045’te, bugün var olan insan zekasının milyarlarca katı büyüklüğünde yapay zeka üretilecek. Böylece bilincimizi bilgisayarlara ve robotlara yükleyebilir hale geleceğiz.


 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al