Yanlış aydınlatma göz sağlığını bozuyor

Dikkat! Yanlış aydınlatılan ofislerde çalışanların göz sağlığı olumsuz etkilenebilir.

Yanlış aydınlatma göz sağlığını bozuyor

Dikkat! Yanlış aydınlatılan ofislerde çalışanların göz sağlığı olumsuz etkilenebilir.

goz_sagligiSamsun'da özel bir hastanede görev yapan göz hastalıkları uzmanı Opr. Dr. Ali Tarık Sakoğlu, ofislerde kullanılan bazı aydınlatma spotlarının gözlerde kuruluğa neden olabileceğin söyledi. Opr. Dr. Ali Tarık Sakoğlu, "Yanlış aydınlatılan ofislerde çalışanların göz sağlığı olumsuz etkileniyor" dedi. Samsun’da özel bir hastanede görev yapan Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Ali Tarık Sakoğlu, ofis ve evde kullanılan aydınlatmaların göz sağlığı için çok önemli olduğunu belirtti. Opr. Dr. Ali Tarık Sakoğlu, "Bulunduğumuz ortamlardaki ışığın aynı şiddette homojen dağılım göstermesi ve parlak yüzeylerden kaçınılması gerekiyor. Ofis ortamlarında ve evlerde bu yüzden ışınların yansımasına neden olabilecek parlak yüzeylerden kaçınmak gerekir. Ofis ortamlarında ve evlerde kompakt floresan lambaları önemsiyoruz. Işınların direk göze gelmesi yerine baktığımız parlak olmayan objelere yönlenmesi uygundur" diye konuştu. Opr. Dr. Sakoğlu, çocukların bulunduğu ortamların ışığın ne çok az ne de çok aydınlık olması gerektiğine dikkat çekerek "Az ışıkta çok ışıkta gözü yormaktadır. Gözleri yorulan çocuğun çalışma verimi de düşmektedir. Masada çalışan çocuk aydınlatması fiziki şartlar mümkün olduğunca göze direkt gelmemesi yönünde ayarlanmalıdır" dedi. Ofislerde kullanılan bazı aydınlatma spotlarının ortama oldukça ısı yaydığını bu ısının da uzun süre içinde gözlerde kuruluğa neden olduğunu dile getiren Opr. Dr. Ali Tarık Sakoğlu, "Bu nedenle aydınlatmada seçtiğimiz spotların özellikleri de önemlidir. Kuru gözler çalışanlarda batma , yanma şikayetleri oluşturup konforu azaltmakta ve çalışma verimini düşürmektedir. Toplumda gün geçtikçe artan kontak lens kullanıcıları da bu ortamlardan daha fazla etkilenebilmektedir" diye konuştu. Opr. Dr. Sakoğlu, günümüz koşullarında bilgisayar kullanımın çok arttığını bilgisayar ekranlarının da bir ışık kaynağı gibi yorumlanabileceğini bu nedenle ya bilgisayar önünde koruyucu ya da koruyucu gözlük kullanılması gerektiğini belirterek, şöyle konuştu: "İnsanların büyük zaman geçirdi televizyon odalarının ışıklandırmasının ne çok karanlık ne de çok fazla aydınlık olması gerekiyor. Her iki durumda da gözler yorulur. Televizyon odalarında dengeli gözü yormayacak ışıklar kullanılması gerekiyor. Günümüz teknolojisinde yeni nesil tasarruflu halojen lambalar piyasaya sürülmektedir. Eski Lambalarımızı yeni nesil teknolojik lambalar ile değiştirirken aydınlatma yönlerini de gözden geçilelim ve lambaların ışıklarını direk göze gelmesine engel olalım." DHA
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Geçirdiğiniz çocukluk gelecekteki yaşlılığınızı belirliyor. Bana çocukluğunu anlat, sana nasıl bir yaşlı olacağını söyleyeyim!
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Randevu Al