Yanınızdan ayırmamanız gereken sağlıklı atıştırmalıklar

Günlük koşturma içerisinde yemek yemeyi ihmal etmek ve uzun süreli açlıklar çok tehlikeli. İşte bunun önüne geçebilecek çantanızda taşıyabileceğiniz sağlıklı atıştırmalıklar...

Yanınızdan ayırmamanız gereken sağlıklı atıştırmalıklar

Gün içinde dışarıda koşuşturup dururken acıktığınızda lezzetli ve sağlıklı atıştırmalıklar tüketerek hem fast food yiyeceklerden uzaklaşabilir hem de sağlıklı beslenmek için bir adım atabilirsiniz. Peki nedir o yanınızdan ayırmamanız gereken sağlıklı atıştırmalıklar?

DOYURUCU VE PROTEİN DEPOSU: YOĞURT

Yoğurt en sağlıklı ara öğün ve atıştırmalıklar arasında yer alıyor. Küçük kutular içerisinde; sade, meyveli, tahıllı ya da kuru yemişli seçenekleriyle satılan yoğurtları çantanızda bulundurarak acıktığınız anda kolayca tüketebilirsiniz. Ancak bozulmamasına dikkat etmelisiniz.

EN SAĞLIKLI YAĞ ONLARDA: KURUYEMİŞ

Ceviz, fındık, badem gibi sağlıklı yağlar içeren, faydalı kuruyemişler, gün içinde çantada taşınabilecek ve istendiği anda rahatça yenebilecek atıştırmalıklar arasında. Kuruyemişleri sizi tok tutacak beyaz ve sarı leblebiyle ya da şekerinizi dengeleyecek kuru üzüm, kuru incir gibi meyve kuruları ile birleştirip kendi karışımlarınızı yapabilirsiniz.

KALSİYUM DEPOSU: SÜT

Meyveli, sade ya da tarçınlı sütünüzü karton kutuda ya da termosunuzun içinde tutarak gün içinde rahatça tüketebilirsiniz. Süt, tok tutan özelliğiyle kalsiyum deposu bir atıştırmalıktır. Ancak bozulmaması için uygun koşullarda saklamak önemli.

KAN ŞEKERİNİZ DÜŞERSE: MEYVE

Yeşil ya da kırmızı elma, muz ya da armut... Çantanızda kolayca taşıyabileceğiniz bir porsiyon meyve, gün içinde düşen kan şekerinizi, çikolata ya da tatlı bir abur cuburla dengeleme isteğinizi azaltacaktır.  Beslenme uzmanları öğlen ya da öğleden sonra ara öğünlerinde genel olarak meyve yenmesini tavsiye eder.

LEZZETLİ VE UYUMLU: MEYVE KURULARI

Hemen hemen her markette bulabileceğiniz; üzüm, elma, incir, kayısı gibi meyvelerin kuruları da sağlıklı atıştırmalıklar arasında yer alıyor. Tek başına ya da yoğurt veya farklı kuruyemişler ile birlikte tüketebileceğiniz meyve kurularını, cips şeklinde kıtır kıtır halleriyle de satın alabilirsiniz.

BOL LİF VE ENERJİ DEPOSU: TAHILLI BAR

Granola bar da denilen, yulaf, çeşitli meyve kuruları ve kuruyemişler ile hazırlanıp bal ya da pekmezle tatlandırılan tahıllı barlar, gün içinde enerjinizi yerine getirecek bir atıştırmalıklar. Çeşitli markaların çikolatadan kuru meyveye, kuru yemişliden sadeye pek çok çeşidini satışa sunduğu tahıllı barları evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

HÜRRİYET

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al