Yalnızlık geni hasta ediyor

Yalnızlık geni hasta ediyor
Kendilerini 'sosyal açıdan izole olmuş' hissedenlerde bazı genler daha aktif çıktı. "Yalnız" kişilerdeki bu aktif genlerin dokulara zarar vererek hastalıklara yol açabildiği anlaşıldı

YalnızlıkABD'de yapılan bir araştırma, yalnızlığın fiziksel sağlığı olumsuz etkilediğini ve hastalığa yakalanma riskini artırdığını ortaya çıkardı.
Los Angeles'taki California Üniversitesi'nin (UCLA) bir grup deneğin sosyal yaşamlarıyla genlerinin aktifliğini karşılaştırarak yaptığı araştırmada, kendilerini "sosyal açıdan izole olmuş" hisseden deneklerde bazı genlerin daha aktif, bazılarınınsa daha pasif olduğu görüldü.
"Yalnız" deneklerde aşırı aktif olan genlerin dokulara zarar vererek hastalıklara yol açabildiği belirlendi. Virüslerle savaşmada ve bağışıklık sistemini desteklemede etkili olan genlerinse bu kişilerde daha pasif halde olduğu tespit edildi.

Önemli olan dostlarınız


UCLA araştırmacıları, yalnızlığın sağlık üzerinde etkisinde, arkadaş sayısının değil, arkadaşlıkların niteliğinin önemli olduğunu belirtti.
Araştırma ekibinin lideri Dr Steven Cole, "Genler açısından kaç insan tanıdığınızın önemi yok, kaç kişiye gerçekten yakın hissettiğiniz önemli" dedi.
Daha önce yapılan araştırmalar da sosyal açıdan yeterince destek bulamayan kişilerin kalp hastalıklarına yakalanma riskinin daha fazla olduğunu göstermişti.

KAYNAK: //www.milliyet.com.tr
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al