YALNIZLIK DA BULAŞICI ÇIKTI

REUTERS
        
Chicago Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesinde yapılan çalışmaya göre  yalnızlık, grip gibi bulaşıcı olabilir.


ABD'de yapılan çalışma, yalnızlık hissinin tıpkı aşırı şişmanlık (obezite), sigara tiryakiliği  ve mutluluk gibi, sosyal ağlar aracılığıyla bulaşabileceğini ortaya koydu.

Yalnız insanların yalnızlıklarını, içinde bulundukları sosyal ağa  duydukları güvensizliği diğer grup üyelerine de yansıtmak yoluyla bulaştırdıkları  kaydedildi.

Çalışmayı kaleme alanlardan Nicholas Christakis, "Kişiler,  yalnızlıklarını sosyal ağları içinde bulaştırabilir ve sonra grupla ilişkisini  kesebilir" diye konuştu.

Araştırma için, Massachusetts eyaletinde 60 yıldan fazla süredir devam  eden ve binlerce kişinin fiziksel ve ruhsal sağlığı ile alışkanlıkları ve  beslenme şeklinin kayıt altına alındığı bir sağlık araştırmasının verilerini  inceleyen uzmanlar, yalnız insanların, yalnızlık hislerini arkadaşlarına ve  komşularına bulaştırdığı, ardından sosyal ağların dış sınırına doğru hareket etme  eğiliminde olduğu sonucuna ulaştı.

Yalnızlığın, dünyanın düşmanca bir yer olduğu hissiyle başlayabileceği,  ardından kişinin kendi ürettiği bu düşünceye inanmaya başlayabileceği kaydedilen  çalışmada, yalnızlığın kişileri sosyal tehditlere karşı duyarlı hale getirdiği ve  kişinin kendini korumaya yönelik tavırlar geliştirdiği, ancak ironik olarak bu  tavırların kişinin kendisine zarar verdiği belirtildi. Çevresine ilgisini  kaybeden kişinin, zamanla sosyal ağından çıktığı ve etrafına daha az güvenmeye  başladığı ifade edildi.

Uzmanlar, yalnızlığın aile bireylerinden çok arkadaşlardan bulaştığına,  özellikle kadınlar ve 1,5 kilometrelik alan içindeki komşular arasında daha çok  bulaşıcı olduğuna dikkati çekti. Araştırmaya göre, yalnızlık da tıpkı aşırı kilo,  sigara içmek ve mutluluk gibi üç ayrı derecede bulaşıyor: Yalnız bir insanın  arkadaşına yalnızlık bulaştırma oranı yüzde 40 ila 65'ken, bir arkadaşın yalnız  bir arkadaşından yalnızlık kapma ihtimali yüzde 14 ile 36 arasında kalıyor.  Üçüncü dereceden bir arkadaş söz konusu olduğunda ise yüzdeler 6 ila 26'ya  düşüyor.

Uzmanlar, kendini yalnız hissetmenin insanın hiç arkadaşı olmayacağı  anlamına gelmediğinin, ancak bu arkadaşların kişi için tatmin edici olmadığının  altını çiziyor.

Yalnızlığın alzheimer ve kalp hastalıkları gibi sağlık sorunlarına yol  açabildiğini belirten uzmanlar, sosyal ağlarından çıkan kişilerle yeniden bağ  kurmanın hayati önem taşıyacağını da vurguluyor.

Chicago Üniversitesinden John Cacioppo ve James Fowler ile birlikte,  alışkanlıklar ve duyguların sosyal ağlar üzerindeki etkileri üzerinde çalışmalar  yürüten Christakis, daha önce aşırı şişmanlık (obezite), sigara içmek ve  mutluluğun da bulaşıcı olduğunu ortaya koymuştu.

Araştırma, Kişilik ve Sosyal Psikoloji dergisinin aralık sayısında  yayımlandı.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al