Yalnız yaşayan yüzde 38 daha fazla harcıyor

ABD’de bulunan Michigan Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, bekârlar dört kişilik bir aileden yüzde 38 daha fazla harcıyor.

Yalnız yaşayan yüzde 38 daha fazla harcıyor

ABD’de bulunan Michigan Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, bekârlar dört kişilik bir aileden yüzde 38 daha fazla harcıyor.

ABD’de bulunan Michigan Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, bekârlar dört kişilik bir aileden yüzde 38 daha fazla tüketiyor, yüzde 42 daha fazla paket, yüzde 55 daha fazla elektrik ve yüzde 61 daha fazla doğalgaz harcıyor. Duraklayan kapitalizm tam da bu yüzden bekâr insanları bir can simidi olarak görüyor. Bu yüzden bekârlığı cazip bir ‘şey’ olarak sunarken varolan düzende tüketecek bir şey bulamayan insanları birer ‘mal’a çevirerek birbirlerini tüketmelerini salık veriyor. Morrison’a göre tam da bu sebeplerle piyasa, insanları ‘seksi’ bir şekilde pazarlayabilmek için yalnız olmalarını ya da kısa süreli ilişkiler yaşamalarını istiyor. Bir çok reklam kampanyasında bekârlar model olarak kullanılıyor, fast-food menüleri birer kişilik hazırlanıyor, tatil kampanyaları bile yalnızlar için düzenleniyor. Hatta çöpçatanlık sitelerine verilen reklamlar dahi kısa süreli ilişkileri dikte ediyor. İlan sitesi Craigslist reklamları bilinçaltına tek kullanımlık tüketiciliği ve bireysel tüketimi işliyor. Mesela sitedeki bir reklamda, “IKEA koltuğumu al ve üzerinde sevişelim” deniyor. MİLLİYET
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Erkeklerin hoşlanma belirtileri Nelerdir; Erkekler bir kadından hoşlandığında neler yapar, nelerden uzak durur, karşı tarafa nasıl aşk sinyalleri gönd
  • Randevu Al