YALANCI NASIL ANLAŞILIR

YALANCI NASIL ANLAŞILIR

Milliyet

ABD’nin California Üniversitesi’nde yalan söyleme metodlarını bilimsel olarak kanıtlayan araştırmaya göre artık kimin yalancı olduğunu anlamak mümkün.

 


Yıllarca bir ‘yalancıyı yakalamanın en etkili yollarını’ araştıran  psikoloji profesörü Edward Geiselman   bu konudaki 60 çalışmasını birleştirerek Amerika Adli Psikiyatri Dergisi’nde yayımladı. Geiselman’a göre, kimin yalan söylediğini anlamamız için bazı ipuçları şöyle:

-  Çoğu yalancı çok konuşmayı sevmez, çünkü sonradan bu anlattıklarını hatırlamak zorunda olduklarını bilir. * Paylaştığı küçük şeyler hakkında sorulmadığı halde gereksiz detay verir.

-  Konuşmaya yavaş bir tempoda başlayıp sonradan hızlanır.

-  Soruya soruyla cevap verir.

-  Duraksayıp tekrar konuşmaktan çekinir.

-  Dudaklarını kemirir ve bakışlarını çevirir, kıyafeti ya da saçlarıyla oynar.    

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al