Yakınları ölen kişilerde inme riski 21 kat fazla

Yakınlarını kaybeden kişilerde kalp krizi ve inme riski normalin 21 kat üzerine çıkıyor. ölüm tarihini takip eden dört hafta içinde bu riskler azalıyor.

Yakınları ölen kişilerde inme riski 21 kat fazla
Yakınlarını kaybeden kişilerde kalp krizi ve inme riski normalin 21 kat üzerine çıkıyor. ölüm tarihini takip eden dört hafta içinde bu riskler azalıyor. Haber4Amerikan Kalp Vakfının dergisi Circulation'da yayımlanan bir araştırmada,  kalp krizinden kurtulan 1985 kişi üzerinde yapılan incelemelerin, yakınını  kaybeden kişilerde bu haberi aldıktan sonraki ilk gün kalp krizi geçirme riskinin  normalin 21 kat üzerine çıktığı, bu oranın ilk hafta içinde de normalin yaklaşık  6 kat üzerinde seyrettiği, daha sonra bu riskin aylar içinde net olarak azalmaya  devam ettiği ortaya kondu. Harvard Tıp Fakültesi'nden kardiyolog ve salgın hastalıklar uzmanı Dr  Murray Mittleman, “hasta bakıcılar, doktorlar ve yasta olan kişilerin  yakınlarından birinin ölüm haberini aldıktan bir gün sonra ve o günü takip eden  ilk hafta içinde kalp krizi geçirme tehlikesinin büyük olduğunu bilmeleri  gerektiğini” söyledi. Araştırmacıların hesaplamalarına göre, bu durum kalbi zayıf olanlarda 1'e  320 oranında olurken, kalbi daha az zayıf olanlarda 1'e 1394. Bu alandaki ilk araştırma olduğu belirtilen araştırmada, eşleri ölen  kişilerin kalp krizi ve inme yüzünden ölme riskinin büyük olduğu belirtildi. Araştırmacılar, bu araştırma için 1989'dan 1994'e kadar kalp krizi ve  inme geçirerek hastaneye yatan hastalarla konuştular ve istatistikleri  taradılar. Araştırmacıların, yakınlarının ölümünden etkilenen insanların, çoğu kez  kalp ritmini hızlandıran, tansiyonu yükselten ve kan pıhtılaşması riskini  arttıran fizyolojik bir strese girdikleri tespitinde bulundukları kaydedildi. Yas döneminin başlangıcında, insanların daha az uyuduğu, iştahlarının  azaldığı ve stres hormonu olan kortizol seviyelerinde artış görüldüğü  belirtildi. WASHINGTON (A.A)
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikopat ve Seri Katillerin Beyni nasıl çalışır? Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Prof. Dr. Sultan Tarlacı anlattı…
  • Çok unutkanım. Acaba bunun altında başka bir hastalık mı yatıyor? Bunama gibi sinsi beyin hastalıkları erken teşhis edilebiliyor.
  • İnsan vücudunda doğal olarak olan, duygusal tepkilerin kontrolünde rol oynayan dopamin beyne sinyaller ileten kimyasal bir maddedir. Dopamin nedir, so
  • Beyindeki ya da omurilikte yer alan sinir hücrelerinin veya nadiren beyindeki sinir hücrelerinin hasar görmesi ile Multipl Skleroz yani kısa adı ile M
  • Artık zaman, beyindir… Beyin embolisine müdahale ilk 4,5 saat içinde yapılmalı. Kaybedilen her saniye beyinde hasar bırakıyor.
  • Majör depresyonun belirtilerinden çaresizlik, değersizlik, olaylara karşı ilgisizlik gibi durumlar rüyalara da yansıyor.
  • Randevu Al