YABANCI DİL FOBİMİZ VAR

YABANCI DİL FOBİMİZ VAR

DHA

Uzmanlar, Türkiye’de yabancı dil öğrenme fobisi olduğunu söyledi. Türk insanı yabancı dil öğrenmeye yanaşmıyor.

 


Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Yabancı Diller Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi (OYDEM) Müdürü Prof.Dr. Zeki Karakaya, Türkiye’de yabancı dil öğrenme fobisi olduğunu söyledi.

En çok zaman ve paranın yabancı dil öğrenimi için harcandığını belirten Prof.Dr. Karakaya, “Yabancı dil öğreniminde çok geç kalıyoruz. Bir çocuğun 3 yaşından sonra okula gidene kadar ana dilde olduğu gibi yabancı dili de yaşayarak, doğal şekilde edinmesi lazım” dedi.

OYDEM Müdürü Prof.Dr. Zeki Karakaya, Türkiye’de yabancı dil bilen ve akıcı şekilde konuşan kişi sayısının oldukça az olduğunu belirterek, yabancı dil öğrenilememesinin birçok nedeni olduğunu ifade etti. Türkiye’de insanların en fazla parayı ve zamanı yabancı dil öğrenimine harcadığını fakat en az verimi de bu alanda aldıklarını belirten Prof.Dr. Karakaya, “Yabancı dil edinimi, ana dil ediniminden sonra başlar.

Çocuk ana dilini edindikten sonra ana dil gibi doğal biçimde, kendiliğinden, duyarak, yaşayarak yabancı dili de edinmeye başlamalı. 3 yaşından itibaren yabancı dili doğal şekilde edinen çocuğa okula başladığında da sistemli olarak dil eğitimi verilmeli” diye konuştu.

Türkiye'de yabancı dil eğitiminde geç kalındığını vurgulayan Prof.Dr. Zeki Karakaya, “Çocuklarımıza buluğ çağına girdikten sonra yabancı dil öğretilmeye başlanıyor. Ana okullarında ve kreşlerde iletişimin bir bölümünün yabancı dille yapılması lazım. Ancak o zaman başarılı olunur. Yaş ne kadar küçük olursa dil edinimi de o kadar hızlı ve etkili olur” dedi.

Yabancı dil öğrenen kişilerin, kendilerine o dilde herhangi bir soru sorulduğunda cevap vermekten çekindiklerini ve korktuklarını belirten Prof.Dr. Karakaya, “Öğrenciler cesaret edip konuşmaya teşebbüs edemiyorlar. Önce cümleyi dil bilgisi açısından çözmeye uğraşıyorlar.

Sonra, ‘Acaba yanlış mı söylerim? Yanlış konuşursam rezil mi olurum?’ gibi düşüncelere kapılıyorlar. Bu durum birkaç defa tekrarladığında da yabancı dil konuşma fobisi oluşuyor. Bu konuşma fobisi bizim dil öğrenmemize engel oluyor. Maalesef bizim yabancı dil öğrenme fobimiz var” diye konuştu.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al