Ya onda da varsa...

Çocuklardaki ritim bozukluğu 'ablasyon' yöntemiyle tedavi edilebiliyor.

Ya onda da varsa...
Paylaş:

Çocuklardaki ritim bozukluğu 'ablasyon' yöntemiyle tedavi edilebiliyor. yaondadaKalp ritim bozukluğu teşhisi konulan 11 yaşındaki Alperen Bayraktar, kasıktan girilip kalbindeki ritim bozukluğuna neden olan alanın yakılarak yok edilmesi (ablasyon) yöntemiyle sağlığına kavuştu.

Çocuk Kardiyoloğu Prof. Dr. Volkan Tuzcu, yaptığı yazılı açıklamada, Bayraktar'ın birkaç doktordan sonra kendisine geldiğini ifade etti. Tuzcu, "Getirilen küçük çocuk, kasıktan girilip kalbindeki ritim bozukluğuna neden olan alanın yakılarak yok edilmesi 'ablasyon' yöntemiyle sağlığına kavuştu. Alperen, ömür boyu ilaç almaktan kurtuldu" dedi. Kalp ritim bozukluğunun sadece erişkinlerde görülen bir hastalık olmadığını anımsatan Tuzcu, Bayraktar'ın kalbinin sağ karıncık kısmından kaynaklanan çok sık ekstra vurumları ve ona bağlı kısa ventriküler atakları olduğunu belirtti. ABD'de çalışırken, kasıktan girerek hiç radyasyon kullanmadan uygulayabilecekleri, kendisinin geliştirdiği bir yöntem olduğunu işaret eden Tuzcu, şunları kaydetti: "O yöntemi de kullanarak, Alperen'deki ritim bozukluğunu yok etmek mümkün oldu. Şu anda ilaçsız bir şekilde izliyoruz. Tabi bu yöntem varken ilaç kullanmak hiç doğru değil. Ayrıca ilaçlar tedavi etmiyor. Atağı tam olarak baskılamıyor. Ayrıca ilaçların ciddi yan etkileri de olabiliyor. Kalbin dakikada normalin altında ya da üstünde atım yapması olarak tanımlayabileceğimiz kalp ritim bozukluğu ani ölümlere neden olabiliyor. Çocuklardaki şikayetler erişkinlerdeki gibi bariz olmayabiliyor, yanlış anlaşılabiliyor. Tabi bir bebek 'Çarpıntım var' diye ifade edemiyor."

"ZAMAN ZAMANA ÇOCUĞUNUZUN NABZINI KONTROL EDİN" Prof. Dr. Tuzcu, çocuğun 5-6 yaşına gelince şikayetlerinin artmaya başladığına dikkati çekerek, şu görüşleri bildirdi:

"Kalpte ani sebepsiz hızlanmalar veya bayılmalar olması gibi bazı bulgular olabiliyor. 3-5 yaşında kendini ifade edemeyen çocuklar, 'kalbimde kuş çırpınıyor' ya da 'göğüs kafesim içinde bir şey' var diyebiliyor. Bir şey tarif etmeye çalışıyor, bazen ağrı diyor. Bu durumla karşılaştığımız zaman ailelerin yapacağı en iyi şey, nabız tutmaya çalışmak, kalp nasıl atıyor mümkünse saymak, mümkün değilse en azından hızlı mı atıyor, yavaş mı atıyor yaklaşık olarak bir fikir sahibi olmaya çalışmaktır." Tuzcu, çocuklarında ritim bozukluğu olan aileleri, "Elektrofizyoloji uzmanlığı" olan hekimleri tercih etmeleri yönünde uyararak, Türkiye'de bu alanda eğitim alan az da olsa hekim olduğunu ifade etti. A.A