Vücut direncinizi şimdiden hazırlayın!

Soğuk havanın yavaş yavaş tüm yurtta etkisini hissettirdiği bu günlerde önlemenizi alın.

Vücut direncinizi şimdiden hazırlayın!
Soğuk havanın yavaş yavaş tüm yurtta etkisini hissettirdiği bu günlerde önlemenizi alın. Haber3Soğuk havanın yavaş yavaş tüm yurtta etkisini hissettirdiği bu günlerde, doğru ve sağlıklı beslenmenin hastalıklara karşı vücut direncini artırmada büyük önem taşıdığı bildirildi. Uzmanlar, vatandaşların kış sebze ve meyveleriyle birlikte antimikrobiyel  etkisi yüksek olan soğan ve sarımsağa sofralarında yer açması gerektiğine dikkati  çekiyor. Mevlana Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Yüksek Okulu Beslenme ve Diyetetik  Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Akman,  insanın doğal savunma sisteminin, vücudu hastalıklardan en iyi  koruyan sistem olduğunu söyledi. Akman, vücudun yapı taşı olması bakımından protein kaynaklarının ve  günlük alınan protein miktarının vücut direnci açısından çok önemli olduğunu,  düzenli protein alımıyla doğal savunma sisteminin korunabileceğini belirtti. Soğuk havalarda mevsim meyve ve sebzelerinin tüketimine ağırlık verilmesi  gerektiğini ifade eden Akman, güne portakal, greyfurt ve mandalina karışımından  yapılan taze sıkılmış meyve suyu ile başlamanın hastalıklara karşı vücut  direncini artıracağını bildirdi. Sabah kahvaltısında bol protein alınması, taze nane, maydanoz, marul gibi  yeşil sebzelerin tüketilmesinin vücudu zinde kılacağını anlatan Akman, “E ve C  gibi antioksidan taşıyan vitaminlerle bağışıklık sistemini güçlendirerek  hastalıklara karşı vücut direncini artırabiliriz. Bu vitaminleri taşıyan sebze ve  meyveler iyice yıkandıktan sonra kabuklarıyla tüketilmeleri daha sağlıklı.  Portakal ve mandalina gibi turunçgiller, içerdikleri zengin C vitaminiyle vücudun  savunma mekanizmasını kuvvetlendirir” diye konuştu. SOĞAN VE SARIMSAK SOFRANIN BAŞ TACI OLMALI Herhangi bir sağlık sorunundan dolayı yasak veya sınırlama olmaması  durumunda yumurta, kırmızı et, tavuk, balık, peynir, süt ve yoğurt tüketiminin  artırılması gerektiğini vurgulayan Akman, şunları kaydetti: “Bu dönemde yoğun katkı maddesi içeren hazır besinleri çok sık  tüketmemeliyiz. Vücudumuzda üretilen çok güçlü bir antioksidan olan glutatyonun  üretimi için soğanın içinde bulunan cystein maddesinin soğan veya sarımsak  yiyerek alınması gerekiyor. Çok kuvvetli bir antioksidan olan glutatyon, birçok  hastalığın sebebi sayılan serbest radikalleri hücre içinde yok ediyor. Yine  sarımsak antimikrobiyel özelliğinden dolayı bağışıklık sistemini  güçlendirdiriyor. Ayrıca kanın akışkanlığını sağlayarak kolestrolün düşmesini  sağlıyor. Yemeklere eklenen sarımsak miktarının arttırılması bağışıklık sistemini  güçlendirecektir. Soğuk havalarda vücut direncini artırmak ve hastalanmak  istemeyenler kış sebze ve meyveleriyle soğan ve sarımsağı sofradan eksik  etmemeli.” Et yerine haftada iki kez balık tüketilmesi gerektiğini dile getiren  Akman, baklagillerin de haftada iki kez tüketilmesi tavsiyesinde bulundu. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al