E vitamini kemiklere zarar veriyor

Farelerle gerçekleştirilen deneyler sonucunda besin takviyesi olarak alınan E vitamininin, kemik yoğunluğunu yüzde 20 oranında düşürdüğü görüldü.

E vitamini kemiklere zarar veriyor
Paylaş:

Farelerle gerçekleştirilen deneyler sonucunda besin takviyesi olarak alınan E vitamininin, kemik yoğunluğunu yüzde 20 oranında düşürdüğü görüldü.

Japon bilim insanları hücreyi koruduğu kabul edilen E vitamininin kemiklere zarar vereceğini buldular. Besin takviyesi olarak alınan vitamin, kemik malzemesini indirgeyen hücrelerin üretimini tetikliyor. Halihazırdaki besin takviye maddelerinde yer alan miktarda E vitamini verilen farelerin kemik yoğunluğu sekiz hafta sonra yüzde yirmi oranında azalmış. Dünya genelinde yaygın olarak E vitamininin insan sağlığı üzerinde de olumsuz sonuçlar doğurabileceğini söylüyor Tokyo Tıp ve Diş Üniversitesi’nden Koji Fujita Nature Medicine dergisinde. Antiokisidan etkisi olan vitamin, hücrelere zarar veren agresif moleküllerden koruyarak, yaşlılığa ve arteryozkleroz gibi hastalıklara karşı etkili oluyor. Bedenimizde E vitamini alfa tokoferol kimyasal bileşimi olarak bulunur. Daha önceki araştırmalar alfa tokoferolün kemik büyümesi üzerindeki hafif olumlu bir etkisini ortaya çıkarmıştı ve bu etkiden vitaminin hücre koruyucu etkisi sorumlu tutulmuştu. Fakat ne var ki bu tahmini çürüttük diyor bilim insanları. E vitamini bedende yüksek miktarda bulunduğu zaman kemik yoğunluğunu bozuyor. Bilim insanları hem farelerle hem de hücre kültürüyle gerçekleştirdikleri deneyler sonucunda alfa tokoferolün, osteoklastların olgunlaşmasını ve etkinleşmesini tetiklediğini gördü. Osteoklastlar kemik malzemesini indirgeyen hücrelerdir ve bunlar genelde durmadan yeni kemik malzemesi üreten osteoblastlarla denge içindedir. İşte E vitamini bu dengeyi bozarak kemiklere zarar veriyor. Alfa tokoferol, fazladan olgun osteoklast üreterek kemik yoğunluğunun azalmasına yol açıyor diye açıklıyor bu durumu Fujita ve ekibi. Vitamin ayrıca özellikle çok büyük osteoklastların geliştiği hücreleri de birleştiriyor. Vitaminin kemik indirgeyici etkisi, antioksidan etkiye uzanmıyor. Alfa tokoferol dışında, test etmiş olduğumuz antioksidanların hiçbiri kemik indirgeyen hücrelerin üretimini tetiklemiyor. Gerek vitaminin diğer kimyasal biçimleri gerekse suda çözülen C vitamini kültürdeki kemik hücrelerinin büyümesi üzerinde etkili olmamış. Bilim insanları, halihazırdaki E vitamini ilaçlarının insanın kemik yoğunluğu üzerindeki etkisini ayrıntılı bir şekilde araştıracak. CUMHURİYET BİLİM TEKNİK EKİ