Deprem Travma Psikolojisi

C vitamini beyin tümörüne karşı

Bilimciler beyin tümörü hücrelerine yüksek dozda C vitamini uygulandığında ışına karşı daha duyarlı hale geldiklerini saptadı.

C vitamini beyin tümörüne karşı

Bilimciler beyin tümörü hücrelerine yüksek dozda C vitamini uygulandığında ışına karşı daha duyarlı hale geldiklerini saptadı.

Otaga Üniversitesi ve Wellington Malahgan Enstitüsü’nde Patries Herst ve Melanie McConnell, C vitamininin, kötü huylu beyin tümörünün (Glioblastoma Multiforme/GBM) ışının etkisiyle hayatta kalma olasılığını kontrol etmişler. Yüksek dozda verilen C vitami, tümör hücrelerinde DNA bozukluklarına ve hücre ölümlerine neden olmuş. Bu zararlar C vitaminin ışın terapisinden hemen önce enjekte edilmesi halinde daha da belirginleşmiş. Beyin tümörü ameliyatıyla iyileşme şansı çok düşüktür, nitekim GBM tümörleri ışına karşı çok dirençli. Önceden yüksek dozda C vitamini verilmesi halinde beyin tümörü hücrelerinin öldürülmesi daha kolay, diyor Herst. Kanser tedavisinde yüksek dozda C vitaminin verilip verilmemesi konusunda fikir ayrılığı var. Vitamin, laboratuvar hayvanlarındaki çeşitli kanser hücrelerini öldürdüğü gibi, sadece tümörün çevresinde agresif serbest radikaller oluşturuyor. Serbest radikaller DNA’ya zarar vererek hücreyi ölüme sürüklüyorlar. Ancak kanser hücrelerinin öldürülmesi için gerekli miktarda radikal üretilmesi için vitaminin damardan verilmesi gerekiyor. Bununla birlikte klinik deneyler henüz yetersiz.
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ: “Süper yaşlılık için aktif ve sosyal bir yaşam lazım”
  • İnsan vücudunda doğal olarak olan, duygusal tepkilerin kontrolünde rol oynayan dopamin beyne sinyaller ileten kimyasal bir maddedir. Dopamin nedir, so
  • Beyin, omurilik ve sinirleri kapsayan sinir sisteminde çok sık karşılaşılan pek çok farklı tümör bulunuyor.
  • Günlük yaşamda hayata katılacak bazı rutinlerle beyin ve hafızayı geliştirmenin mümkün olduğunu biliyor musunuz?
  • TMU yöntemiyle beyinde ihtiyaç duyulan alanlar harekete geçiriliyor.
  • Psikoterapi alanında kullanılan biofeedback ve nörofeedback yöntemlerinin bireye vücudun verdiği tepkileri somut şekilde gösterdiğini kaydeden Uzman K
  • Randevu Al