VİTAMİN EKSİKLİĞİNE DİKKAT

VİTAMİN EKSİKLİĞİNE DİKKAT

REUTERS

D vitamini eksikliğinin kalp hastalıkları, beyin kanaması ve ölüm riskinde açık bir artışla bağlantısı bulunuyor.

50 yaşının üzerinde ve geçmişlerinde kalp-damar hastalığı olmayan 27 bin  686 kişi üzerinde bir yılı aşkın süreyle yapılan ve bugün yayımlanan araştırma,  kanda çok düşük D vitamini seviyesi bulunanların, bu vitaminin normal seviyede  bulunanlardan yüzde 77 daha yüksek ölüm riski ile karşı karşıya olduklarını  gösteriyor.

Önemli miktarda D vitamini eksikliği bulunan deneklerin, D vitamini  seviyesi normal olan kişilerden yüzde 45 daha fazla kalp-damar hastalığına  yakalanma ve yüzde 78 daha fazla beyin kanaması geçirme riskine sahip  bulundukları ortaya çıkan araştırmada, D vitamini miktarı çok az olan hastaların,  kalp yetersizliği riskinin iki kattan fazla olduğu görüldü.

Araştırma sonuçları, ABD'nin Florida eyaletinin başkenti Orlando'da bu  hafta yapılacak Amerikan Kalp Vakfı'nın yıllık toplantılarında sunulacak.

Araştırmacılar, denekleri, kanlarındaki D vitamini seviyesini, normal (30  nanogram/mililitre), düşük (15 ila 30 ng/ml) ve çok düşük (15 ng/ml'den az)  şeklinde 3 gruba ayırdılar.

Ana kaynağı güneş ışını olan D vitamini, sık tüketilen gıdalarda fazla bulunmuyor. Morina balığının karaciğeri gibi ender gıdalarda bu vitamin bulunuyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al