Deprem Travma Psikolojisi

Virüs enfeksiyonları çocuklarda niçin daha sık

Çocuklarda virüs enfeksiyonları yetişkinlere kıyasla çok daha fazla. Farelerle çalışan Amerikalılar bunun nedenini buldu.

Çocuklarda virüs enfeksiyonları yetişkinlere kıyasla çok daha fazla. Farelerle çalışan Amerikalılar bunun nedenini buldu.

Çocukluk döneminde bir uyarı maddesi, belli başlı bağışıklık hücrelerinin olgunlaşmasını engelliyor. Nitekim TGF-beta büyüme faktörü, kemik iliğindeki öncü hücrelerden işlevsel “doğal katil hücrelerin” (DK-hücreleri) gelişimini önlemekte. Bu bağışıklık hücreleri yetişkinlerde virüs bulaşmış hücreleri öldürerek, virüsün çoğalmasını önleme görevini üstleniyorlar.

0-6 YAŞ GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Kemik iliği hücreleri TGF-beta sinyaline tepki göstermeyen farelerde, doğumdan henüz birkaç gün sonra bile olgun DK-hücreleri üreterek virüsle başarıyla savaşmışlar (Nature Immunity). Ama sonuçların insanlar için de geçerli olup olmadığı henüz bilinmiyor. DK-hücrelerinin ve diğer birçok bağışıklık hücrelerinin gelişimi çocukluk döneminde henüz tamamlanmamıştır. Hedefimiz bu DK-hücrelerinin olgunlaşmasını önleyeni bulmaktı, diyor Michigan Üniversitesi’nden Yasmina Laouar. Laouar’ın ekibi yeni doğan ve on günlük farelerin kemik iliğinde bu bağışıklık hücrelerinin yalnızca öncülerine rastlamış. Bu öncü hücreler ancak 56 gün sonra DK-hücrelerine dönüşmüşler. Oysa hücrelerinde büyüme faktörü TGF-betaya uygun bağlantı yerleri bulunmayan genetik farelerde doğumdan sadece on gün sonra olgun DK-hücreleri saptanmış. Genetik değişimden geçirilen yetişkin farelerdeki olgunlaşmış DK-hücrelerinin beş ila on misli fazla olduğu görülmüş. Bu nedenle büyüme faktörünün etkisini engelleyici maddelerle, küçük çocuklardaki virüs enfeksiyonu savunması iyileştirilebilir. CUMHURİYET BİLİM TEKNOLOJİ EKİ

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al