Viral olan klip ve 'evde kalmış' kadın tartışması

Video SK-II adlı güzellik şirketi tarafından yalnız yaşayan Çinli kadınları güçlendirmek amacıyla yapılmış.

Viral olan klip ve 'evde kalmış' kadın tartışması

Çin'de "evde kalmış kadınlar" kavramına odaklı bir reklam klibi viral oldu ve ülkede yalnız yaşayan kadınlarla ilgili gayet hararetli bir tartışma yarattı

Evli olmayan kadınlar Çin'de sık sık "sheng nu" yani Türkçe'de kullanılan "evde kalmış" terimiyle damgalanıyor. Geleneksel olarak kadınlar için önceliğin evlilik ve annelik olduğu yargısının hakim olduğu düşünüldüğünde konunun ne kadar büyük hassasiyet taşıdığı da anlaşılabilir.

Dört dakikalik "Evlilik piyasası el değiştiriyor" başlıklı klip dev Japon güzellik firması SK-II tarafından yaptırılmış.

BBC'ye konuşan SK-II yönetim kurulu başkanı Markus Strobel reklam klibinin "kadınlara kaderlerini kendileri belirlemeleri konusunda ilham veren ve onları güçlendiren küresel bir kampanyanın parçası" olduğunu söyledi.

Strobel, "Reklam filmi yetenekli ve cesur Çinli kadınların 'evde kalmış' damgası yememek için daha 27 yaşına gelmeden evlenme baskısı hissettikleri gerçeğini dillendiriyor" diye konuştu. Şirketin "kadınlara bu baskılara karşı koymakta destek olmak amacıyla" yalnız yaşayan kadın imajına pozitif bir açıdan yaklaştığını söyledi.

Klip İngilizce altyazılı olarak hazırlanmış: "Çin toplumunda insanlar evlenmemiş bir kadının eksik olduğunu düşünüyor"

İngilizce altyazılı video klip, Çinde yalnız yaşayan kadınların karşı karşıya olduğu toplumsal baskıları ekrana taşıyor.

Çin'de "evde kalmış" olmak sadece kültürel toplumsal bir damgalama değil. Resmi olarak da 27 yaşın üzerinde olup evlenmeyen kadınlar "sheng nu" diye adlandırılıyor.

PARTİ POLİTİKASI

Çin yönetimindeki Komünist Parti de, yakında son verilen "tek çocuk politikası" yüzünden nüfusta ortaya çıkan cinsiyet dengesizliğini gidermek amacıyla yalnız yaşayan kadınları biran önce evlenmeye teşvik ediyor.

Fakat "Evde Kalmış Kadınlar: Çin'de toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yeniden büyümesi" kitabının yazarı Leta Hong Fincher'e göre, Çin'de yalnız yaşayan kadınlar artık gerçek bir dönüm noktasında ve bir çoğu kendilerine dayatılan önyargıları yıkarak evlenmemeyi seçiyor.

BBC'ye konuşan Fincher, "Devletin onları evlenmeye zorlayan bilinçli kampanyasının hedefindeki güçlü ve kendine güvenli genç kadınlardan söz ediyoruz. Çinli kadınlar bugün her zamankinden daha eğitimli ve evliliğe karşı giderek artan bir direnç gösteriyorlar" diyor.

Yazar Hong Fincherüzellik şirketinin hazırladığı video klibine küçük bir danışmanlık katkısı da yapmış. Klibi özellikle etkileyici yapan şeyin çok gerçek bir durumu konu alması olduğunu söylüyor.

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Covid-19 salgını ile birlikte dijital sağlık okuryazarlığının gündeme geldiğini vurgulayan uzmanlar, gerek bilgi algılanmasında gerekse dijital ortaml
  • Neden maraton koşucuları daha iyi CEO oluyorlar?
  • Çok kabus görenler aslında şanslıymış! Gece kabus görmek, gündüz korkularla başa çıkmakta faydalı olabilir.
  • Başınıza ağrı mı saplandı, kaslarınızda gerilme mi var, sinirleriniz mi bozuldu, sindirim sıkıntısı mı çekiyorsunuz, yorgun mu hissediyorsunuz? Doğru
  • Yasın Beş Evresi Teorisi Nedir? 'Yasın beş evresi teorisi' nasıl gelişti, hangi alanlara uyarlandı? İnkâr, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme...
  • Doğru kişiyi bulmak ve âşık olmak istiyorsanız Aşkın Kuralları kitabındaki önerilere bir göz atın...
  • Randevu Al