Deprem Travma Psikolojisi

Veliler bu iki yanlışı yapmayın

Ailelerin her karne alımından sonra yaptığı önemli iki yanlış var. İşte velilere karne uyarısı.

Veliler bu iki yanlışı yapmayın

Ailelerin her karne alımından sonra yaptığı önemli iki yanlış var. İşte velilere karne uyarısı.

Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER)  Genel Koordinatörü Faruk Tatar, velileri karne konusunda uyararak, “Ailelerin  karnesi başarısız olan çocukları cezalandırmak yerine motive etmesi gerekiyor”  dedi. Tatar yaptığı yazılı açıklamada, günümüzde çocukların sadece akademik  başarıyla değil, pek çok başarı kriteriyle değerlendirmesi gerektiğini, ailelerin  çocuklarının karnelerini değerlendirirken sadece akademik başarılarını göz önüne  almaması gerektiğini belirtti.

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURUN

Ailelerin her karne alımından sonra yaptığı önemli iki yanlışın olduğunu ifade eden Tatar, şunları kaydetti: “Başarılı karne, abartılı bir şekilde ödüllendiriliyor, başarısız karne  ise yine abartılı bir şekilde cezalandırılıyor. Bu iki davranış da çocuğunuzun  psikolojik gelişimi açısından oldukça yanlış. Çocuğunuz her iyi yaptığı bir şeyin  sonucunda büyük bir hediye, yaptığı her yanlışın arkasından da ceza  bekleyecektir. Çocuklarınızı elbette başarılı olduğu zaman ödüllendirin ama bu  ödüller abartılı olmasın. Onu sözlerinizle motive edebileceğiniz gibi, hediye  olarak tiyatro ya da sinemaya götürebilir ya da bir kitap, hobisi olan bir şeyle  çocuğunuzu mutlu edebilirsiniz. Ailelerin karnesi başarısız olan çocukları  cezalandırmak yerine motive etmesi gerekiyor.” Tatar, ailenin karnesi başarısız olan çocuğuyla birlikte bir çalışma  programı hazırlayabileceğini belirterek, “Bu çalışma programı, çocuğunuzu derse  boğmayan, içinde sosyal aktivitesi ve arkadaşlarıyla birlikte geçirecek zamanı  olan bir program olabilir. Böylece çocuğunuz 15 günlük tatili hem dinlenme, hem  de zayıf derslerini düzeltme açısından verimli kullanmış olacaktır” ifadelerini  kullandı. Faruk Tatar, tatilde öğrencilere mutlaka bir yıl boyunca gördükleri  dersleri kısa bir şekilde gözden geçirmelerini, iyi bir tekrar yapmalarını, bol  bol kitap okumalarını, bilgisayar oyunlarına günde iki saatten fazla zaman  ayırmamalarını, sosyal aktivitesi ve kültürel faaliyeti bol olan yaz okullarına  katılmalarını, kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak sertifikalı seminer  programlarına, bir günlük kurslara ve öğretici gezilere katılmaları tavsiyesinde  bulundu. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Öğretmenler okulun ilk günlerinde öğrencilere nasıl davranmalı?
  • İki haftalık sömestr tatilinin bitmesine birkaç gün kala uzmanlar, bazı çocuklarda ortaya çıkabilecek okul reddine ilişkin uyarılarda bulunuyor.
  • Okul reddi, okul çağına gelmiş çocuklarda görüldüğü gibi eğitim hayatının her hangi bir döneminde de görülebiliyor.
  • Okul öncesi eğitim sosyal gelişimden akademik gelişimine kadar etkiliyor.
  • Çocuklar okul hayatına başladıklarında sıklıkla ortaya çıkan sorunların en başında “Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu(DEHB)” geliyor.
  • Bu yıl ilk kez birinci sınıfa başlayan öğrenciler heyecan ve kaygıyı bir arada yaşayabiliyor.
  • Randevu Al