Deprem Travma Psikolojisi

Veli ve öğretmenlerin 4+4+4'e bakışı araştırıldı

Yapılan bir araştırmada, veli ve öğretmenlerin “4 4 4”e bakışı değerlendirildi. İşte sonuçlar.

Veli ve öğretmenlerin 4+4+4'e bakışı araştırıldı

Yapılan bir araştırmada, veli ve öğretmenlerin “4 4 4”e bakışı değerlendirildi. İşte sonuçlar.

Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Ahmet Özer, zorunlu eğitimi kademeli olarak 12 yıla çıkaran yeni sistemin, Türkiye'ye gelecek  yıllarda her alanda derin bir nefes aldıracağını, öğrenciler için yapılmış en iyi  yatırım olduğunu söyledi. Özer, düzenlediği basın toplantısında Eğitim-Bir-Sen Stratejik  Araştırmalar Merkezi (EBSAM) tarafından, yeni sistemin öğretmenler ve veliler  tarafından nasıl algılandığını tespit etmek amacıyla “4 4 4 Yeni Eğitim  Sistemine İlişkin Öğretmen ve Veli Algısı” araştırması yaptıklarını belirtti.

ÇOCUKLARIN OKUL DÖNEMİYLE İLGİLİ HER ŞEY...TIKLAYIN...

Araştırmanın 7-25 Nisan 2012 tarihleri arasında 12 ilde, bin 200 öğretmen  ve bin 200 veliyle yüz yüze gerçekleştirildiğini anlatan Özer, araştırmaya  katılan öğretmenlerin yüzde 52,8'inin kadın, yüzde 47,2'sinin erkek; velilerin de  yüzde 49,4'ünün kadın, yüzde 50,6'sının erkek olduğunu bildirdi. 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitim denince araştırmaya katılan  öğretmenlerin yüzde 34,7'si ile velilerin yüzde 40,3'ünün aklına ilk olarak  “devletin her çocuğun eğitim almasını istemesinin” geldiğini belirten Özer,  öğretmenlerin yüzde 17,2'sinin ise 8 yıllık kesintisiz eğitimi “imam hatiplerin  önünü kesmeye yönelik bir sistem” olarak gördüğünü söyledi. Araştırma sonuçlarına göre, öğretmenlerin yüzde 87,9'unun, velilerin ise  yüzde 81,4'ünün okula yeni başlayan çocuklarla 14 yaşındaki çocukların aynı okul  ortamını paylaşmasını istemediğini bildiren Özer, şöyle konuştu: “Velilerin yüzde 45,9'u, öğretmenlerin ise yüzde 31,2'si, yeni sistemi  olumlu ve kesinlikle olumlu olarak değerlendirdi. Değerler eğitimi açısından Kur'an-ı Kerim ve Hz. Muhammed'in hayatının  seçmeli ders kapsamına alınmasının, hem öğretmenler hem de velilerce olumlu  karşılandı. Öğretmenlerin yüzde 57,3'ü, velilerin ise yüzde 70,4'ü Kur'an-ı Kerim  ve Hz. Peygamber'in hayatının yasayla seçmeli ders kapsamına alınmasını olumlu  bulduğunu bildirdi.” Özer, katılımcıların bakanlık tarafından açıklanan okula başlama yaşını  ise “erken”olarak nitelediklerini söyledi.

“ANKETE KATILANLARIN SADECE ÜÇTE BİRİ SİSTEMİ OLUMSUZ DEĞERLENDİRDİ”

Ankete göre, yeni eğitim sisteminin, öğretmenler ve veliler tarafından  olumlu ve kısmen olumlu olarak karşılandığının görüldüğünü bildiren Özer, sadece  üçte birlik kesimin sistemi olumsuz değerlendirdiğini söyledi. Özer, “Hem  Hükümet'in hem de MEB'in yeni eğitim sistemini; öğretmenlerle velilere anlatma  noktasında biraz daha çaba harcaması gerekmektedir” dedi. Sistemin etkili ve verimli bir şekilde işleyebilmesi için tüm paydaşların  elini taşın altına koyması gerektiğine vurgu yapan Özer, “Türkiye'ye, gelecek  yıllarda her alanda derin bir nefes aldıracak bu sistem, öğrencilerimize yapılmış  en iyi yatırımdır” ifadesini kullandı. Sistemin uygulanabilirliği için 111 bin yeni öğretmene ihtiyaç olduğunu  belirten Özer, bu durumda atama bekleyen öğretmenlerin de rahat bir nefes  alacağını kaydetti. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Öğretmenler okulun ilk günlerinde öğrencilere nasıl davranmalı?
  • İki haftalık sömestr tatilinin bitmesine birkaç gün kala uzmanlar, bazı çocuklarda ortaya çıkabilecek okul reddine ilişkin uyarılarda bulunuyor.
  • Okul reddi, okul çağına gelmiş çocuklarda görüldüğü gibi eğitim hayatının her hangi bir döneminde de görülebiliyor.
  • Okul öncesi eğitim sosyal gelişimden akademik gelişimine kadar etkiliyor.
  • Çocuklar okul hayatına başladıklarında sıklıkla ortaya çıkan sorunların en başında “Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu(DEHB)” geliyor.
  • Bu yıl ilk kez birinci sınıfa başlayan öğrenciler heyecan ve kaygıyı bir arada yaşayabiliyor.
  • Randevu Al