VAMPİR KİTAPLARINA İLGİ

VAMPİR KİTAPLARINA İLGİ

DHA

Proje kapsamında ergenlik çağındaki gençlerin okuma eğilimini araştırdı. İşte ilginç sonuçlar...

 


Samsun Köksal Ersayın Anadolu Lisesi 9’uncu sınıf öğrencileri Gülcan Mutlu ve Doğukan Fikri Arat, hazırladıkları proje kapsamında ergenlik çağındaki gençlerin okuma eğilimini araştırdı. Lise öğrencileri arasında yapılan araştırmada öğrencilerin okumak için daha çok vampirlerle ilgili kitapları tercih ettiği ortaya çıktı. Liseliler vampir kitaplarının bağımlılık yaptığını ve serisi olan kitapları sürekli okuduklarını belirtti.

TÜBİTAK ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması’na katılan Köksal Ersayın Anadolu Lisesi 9’uncu sınıf öğrencileri Gülcan Mutlu ve Doğukan Fikri Arat’ın hazırladığı Ergenlik Çağındaki Gençlerin Okuma Eğiliminin Araştırılması Projesi’nde liselilerin okuma alışkanlıkları sonuçları açıklandı. Araştırmada liselilerin okumak için en çok vampirlerle ilgili kitapları tercih ettiği belirlendi.

Araştırmada, Samsun’daki 6 lisede 330 öğrenciye 44 soru soruldu. Öğrencilerin yüzde 50.40’ı vampirlerle ilgili kitap okuduğunu, yüzde 49.60’ı ise bu tür kitapları okumadığını söyledi. Ankete katılan öğrencilerin çoğu vampirlerle ilgili kitapları popüler olduğu için tercih ettiklerini belirtti.

Araştırmaya katılan liselilerin yüzde 50.6’sı kahramanların sıra dışı olması, 28.8’i kahramanlar arasındaki aşkların kendilerini etkilediğini belirtirken yüzde 15’i kahramanların özgür olması, yüzde 5.6’sı kitapların edebi değerinin yüksek olması gibi özellikler nedeniyle vampir kitaplarının kendilerini etkilediğini söyledi. Ankete katılanların yüzde 49.5’i de vampir kitaplarının bağımlılık yaptığını ifade etti.

Projeyi hazırlayan 9’uncu sınıf öğrencisi Gülcan Mutlu, özellikle son yıllarda vampirlerle ilgili kitapların gençler arasında moda hale geldiğini belirterek amaçlarının yaptıkları araştırmanın toplum bilimcilere ve eğitimcilere veri tabanı oluşturması olduğunu söyledi.

Proje danışmanı Köksal Ersayın Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Sevgi Bakır, öğrencilerin okuma eğilimlerinin yanlış yöne kaydığını belirterek şöyle dedi:

"Aslında tehlikeli bir gidişat söz konusu. Öğrencilerimiz zaten az kitap okuyor.  Kitap okuyanlar da daha çok vampirlerle ilgili kitapları tercih ediyor. Bu tür kitaplar şiddet içerikli ve kitaplardaki karakterler öğrencilere şiddet modeli oluşturuyor. Son yıllarda bu tür kitapların okunması giderek arttı. Bu iki öğrencimizin hazırladığı projede vampir kitaplarıyla ilgili ortaya çıkan sonucu bilim adamlarının görerek üzerinde çalışmalar yapmasını bekliyoruz."

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al