Uzun süren depresyon Alzheimer riskini artırıyor

Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ İyi Bak Kendine’de anlattı: Uzun süren depresyon Alzheimer riskini artırıyor

Uzun süren depresyon Alzheimer riskini artırıyor

Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ İyi Bak Kendine’de anlattı. Tanrıdağ hayatı boyunca depresyon tedavisi görenlerde Alzheimer riskinin iki kat fazla olduğunu söyledi. Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ Ülke Tv’de yayınlanan “İyi Bak Kendine” programında Alzhemir, Demans ve Parkinson gibi beyin hastalıklarına ilişkin çok önemli değerlendirmelerde bulundu. Tek bunama hastalığı olarak Alzheimer’i kabul etmenin eksiklik olduğunu ifade eden Tanrıdağ, Alzheimer dışında hastalıkların da bunamaya neden olduğunu söyledi. Tanrıdağ Davranışsal demansın da bunlardan biri olduğunu söyledi. Tanrıdağ; “Davranışsal Demans, birçok kişiye yeni bir deyim olarak gelebilir. Esas konu Alzheimer hastalığı dışında rastlanabilen bunamaların da olduğu. Davranışsal demansı da bunlar içinde değerlendirebiliriz. Yani bunamaya, Demansa yol açan tek hastalık Alzheimer değil.

HER DEMANS ALZHEİMER DEĞİL HER ALZHEİMER BİR DEMANSTIR

Demans genel anlamıyla bunama demek. Birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Alzheimer ise bunama nedeni olan özel bir hastalık, karıştırmamak lazım. Her Demans Alzheimer değil ancak her Alzheimer bir Demanstır. Bunama denince Alzheimer olduğu düşünülüyor kişilerin ve Alzhemir denince akıllara unutkanlık geliyor. Unutkanlıkla başlar ancak başka belirtiler de eklenir. Kişi eski öğrendiklerini korur ancak yenileri öğrenemez. Ve bu durum kişinin gündelik hayatını etkiler. Alzheimer sadece unutkanlıktan ibaret değildir. Alzheimer unutkanlığın merkez olduğu bir hastalık ancak bunama denince bu modele uymayan konular da var. Unutkanlığın merkezde yer almadığı en önemli ve yakıcı konu olmadığı bunamalar söz konusu. Bunların da bilinmesi gerekiyor hastalığın teşhis ve tedavisi için.

BEYİNLE İLGİLİ HER HASTALIK ZAMANI GELİNCE BUNAMA YAPIYOR

Beyinle ilgili hangi hastalık olursa olsun uygun şartlar gerçekleşince bunama yapabilir. Uzun süreli tekrar edici hastalıklar özellikle. Burada yaş faktörü önemli. Eğer hasta ileri bir yaştaysa hangi hastalık olursa olsun aynı zamanda bunama adayıdır. Bu gözle bakılmalı hastalara. Bunamaların hepsinde davranış bozuklukları yer alıyor. Özellikle de davranışsal bunamalarda. Ağırlıklı olarak davranış bozukluklarıyla gelişen bir bunama türü Davranışsal bunama. Davranış deyince ise akıllara nörolojiden çok psikiyatri geliyor. Depresyon, şizofreni, bipolar bozukluk gibi hastalıklar psikiyatride. Sadece davranışsal göstergelerine göre tanınıyor ve tedavi edilmeye çalışıyor. Son 25 yıl içinde bu hastalıkların her birinin beyinle çok yakın ilişkili olduğu ortaya çıktı. Ve çalışmalar bu doğrultuda sürdürülüyor.

UZUN SÜREN DEPRESYON MASUM DEĞİL

Hayatı boyunca depresyon tedavisi görenlerde Alzheimer riski en az iki misli artıyor. Uzun süreli depresyonun çok masum bir şey olmadığı depresyon diye geçiştirilemeyeceği bunun ciddi bir beyin durumu olduğunu kabul etmek gerekir.”

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Doğumdan sonraki ilk 2-4 haftaya dikkat! Lohusalık depresyonu, bebeğin yaşamını da etkiliyor.
  • Mevsimsel depresyonun sebep ve belirtileri nelerdir? Bu duygulanım rahatsızlığından korunmanın yolları ve iş yerinde verim artırıcı önlemler nelerdir?
  • Alzheimer ve depresyon gibi psikiyatrik hastalıklar konusunda çalışmaları bulunan Stanford Tıp Üniversitesi’nden Prof. Dr. Maheen Mausoof Adamson, Üsk
  • Depresyonun genellikle 6 aya kadar geçmesinin beklendiğini belirten uzmanlar, “geçmeyen depresyon” diye de adlandırılan ‘distimi’nin normal depresyon
  • Erkeklerin intihar nedeniyle ölme olasılığının kadınlardan dört kat daha fazla olduğu ortaya çıktı. Erkekler kendilerini kötü hissettiğinde “iyi değil
  • Biyoloji ve depresyon ilişkisi nasıldır? İstismar, çatışma ve ciddi hastalıkların depresyon üzerindeki etkisi nedir?
  • Randevu Al