Uzmanlar 'Popstar' yarışmasındaki karakterleri masaya yatırdı

Paylaş:

Canavar yaratıyorlar

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, muayene etmeden bir şey söylemenin zor olduğunu, ancak sergilenen kişilik yapılarına bakıldığında ‘maganda, anti-sosyal’ kişilik belirtileri sergileyen Bayhan Gürhan gibi tiplerin idolleştirilmesinin ciddi sakıncalar yaratacağı uyarısında bulunuyor.

Son dönemin ilgi çeken yapımlarından 'Popstar'da, cinayetten hüküm giyen Bayhan Gürhan'ın finale kalması, yarışmayı tartışmalı hale getirdi. Cünkü yarışmanın jürisi, sürekli olarak bu işte uzman olduklarını, adayları üç dört bin kişinin arasından titizlikle seçtiklerini vurguluyordu.

Ancak bugün gelinen nokta, hiç de öyle olmadığının bir kanıtı! Yarışmanın bitmesine az bir süre kala, öne çıkan -ya da çıkarılan- finalistler bırakın popstar adayı olmayı, sıradan bir işte çalışabilmek için gerekli özelliklerden bile yoksun!..

'Yaptıkları Onaylanıyor'

Bakın bu konuda ülkemizin sayılı otoritelerinden Prof. Dr. Nevzat Tarhan ne diyor: "Sözü edilen Bayhan'ı muayene etmeden kesin teşhis koyamam ama televizyon ve basından izlediğim kadarıyla 'maganda-antisosyal kişilik' dediğimiz belirtiler gösteriyor. Bu kişiler genelde zeki ve yetenekli olur, toplumsal normlara uymazlar ve fazla iddialı, sempatik tavırlar sergilerler. Dış görünüşleriyle insanları etkileyerek, gerçek kişiliklerini gizleyebilirler. Ozellikle genç kızlar bu tiplerden kolayca etkilenir. Ofkeye bağımlı ve kavga etmeye sürekli hazırdırlar. Bu kişilerin onaylanması, davranışlarını pekiştirir! Yani suç işlemeye karşı iyice meyilli hale gelirler. Toplumumuz bu konularda maalesef sorgulayıcı davranmıyor. Kolayca benimsiyor. Oysa bu tiplerin gençlere model olması, çok ciddi sakıncalara yol açar."

Juri çok yetersiz kaldı'

Aynı zamanda bir TRT sanatçısı olan Uzman Psikyatrist Dr. Adnan Coban ise, özellikle jüriyi eleştirdi: "Bu yarışma müzik kalitesi olan bir program değil. Jüridekilerin tavırlarını tasvip etmiyorum. Yarışmacılarla polemiğe girmeleri çok yanlış. Ustelik popstar seçiyoruz iddiasıyla yola çıkanların bu konuda yetersiz oldukları ortaya çıktı. Mesela o jüride bir psikolog olsaydı, bugünkü tablo yaşanmazdı! Ayrıca Bayhan'a oy veren kitlenin 13-19 yaş grubu olduğunu tahmin ediyorum. Bu kesim gerçekleri değerlendirebilecek durumda değildir. Cünkü dış görünüş, fiziksel özellikler, giyim ve marka gibi dürtülerle hareket ederler."