UZLAŞMAK BEYNE İYİ GELİYOR

UZLAŞMAK BEYNE İYİ GELİYOR

Psikohayat Dergisi 8. Sayısı Ekim-Kasım-Aralık  / Medikal news today.com

Başkalarına kafa tutmak, hararetle bir şeyleri savunmak bazı kişiler için keyifli olsa da, uzlaşmaya varmak daha keyifli.

 


İngiliz ve Danimarkalı araştırmacılar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda başkaları bizimle aynı fikri paylaştıklarında beynimizin ödül bölgesi aktifleşiyor.

İngiltere'de, Profesör Chris Frith ve ekibinin yürüttüğü çalışmada, katılımcıların görüşlerinin uzmanlarca onaylanmasının beynin ödülle ilişkili bölgesinde nasıl bir etki yarattığı incelendi.

Bir müzik parçası hakkında uzman görüşleriyle deneklerin fikirleri çakıştığında, beynin bu bölgesinde daha fazla etkinlik oluştuğu görüldü. Araştırmada fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme tekniği ile kan akışındaki ilişkili değişiklikler ölçülerek, beyin aktivitesi kaydedildi. Çalışma sonunda diğer temel ödüller kadar, başkalarıyla uzlaşmaya varmanın sinirsel düzeyde tatmin edici olduğu ortaya çıktı.

Bu şekilde, ödül bölgesindeki aktivite düzeyi temel alınarak, insanların başkalarının fikrinden ne kadar etkilendiğini tahmin etmek artık mümkün olabilecek.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al