Deprem Travma Psikolojisi

UZLAŞMAK BEYNE İYİ GELİYOR

UZLAŞMAK BEYNE İYİ GELİYOR

Psikohayat Dergisi 8. Sayısı Ekim-Kasım-Aralık  / Medikal news today.com

Başkalarına kafa tutmak, hararetle bir şeyleri savunmak bazı kişiler için keyifli olsa da, uzlaşmaya varmak daha keyifli.

 


İngiliz ve Danimarkalı araştırmacılar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda başkaları bizimle aynı fikri paylaştıklarında beynimizin ödül bölgesi aktifleşiyor.

İngiltere'de, Profesör Chris Frith ve ekibinin yürüttüğü çalışmada, katılımcıların görüşlerinin uzmanlarca onaylanmasının beynin ödülle ilişkili bölgesinde nasıl bir etki yarattığı incelendi.

Bir müzik parçası hakkında uzman görüşleriyle deneklerin fikirleri çakıştığında, beynin bu bölgesinde daha fazla etkinlik oluştuğu görüldü. Araştırmada fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme tekniği ile kan akışındaki ilişkili değişiklikler ölçülerek, beyin aktivitesi kaydedildi. Çalışma sonunda diğer temel ödüller kadar, başkalarıyla uzlaşmaya varmanın sinirsel düzeyde tatmin edici olduğu ortaya çıktı.

Bu şekilde, ödül bölgesindeki aktivite düzeyi temel alınarak, insanların başkalarının fikrinden ne kadar etkilendiğini tahmin etmek artık mümkün olabilecek.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al