Uzaydan Dünya nasıl görünüyor?

Astronotlar uzaydan Dünya'yı nasıl görüyor?

Uzaydan Dünya nasıl görünüyor?

Uzay araçları Dünya yörüngesinde hareket ederken astronotlar Dünya'yı gördüklerinde yaşadıkları duyguları anlatıyor.

BBC'nin internetten bedava indirilebilecek sanal gerçeklik projesi kapsamında, üç astronotla konuşup uzaydan Dünya'ya baktıklarında ne düşündüklerini sorduk.

"Dünya'yı ilk görüşüm kalkıştan birkaç saniye sonraydı" diye başlıyor İngiliz kadın astronot Helen Sharman. Kalkışta uzay aracını koruyan "kaplama parçalandıktan sonra pencereden ışık süzüldü ve Pasifik Okyanusu'nu gördüm, harikuladeydi."

1991'de Rus (o zamanlar Sovyet) Mir uzay istasyonunda sekiz gün kalmak üzere uzaya fırlatıldığında 27 yaşındaydı. Bu süre boyunca Dünya'yı izleme fırsatını hiç kaçırmamıştı. Son gece penceresindeki gölgelikleri açık tutmuş ve uzay istasyonu 90 dakikada Dünya'nın etrafını dolaştığı için 90 dakikada bir güneşin doğuşunu izlemişti.

BBC için hazırlanan 360 derece sanal turda izleyiciler Dünya'ya uzaydan bakma olanağı buluyor. Bu sırada Sharman'ın yanı sıra Amerikalı astronot Ron Garan ile İtalyan astronot Luca Parmitano uzayda olmanın nasıl bir duygu olduğunu anlatıyor. Bu sırada onların tecrübelerinden ne tür dersler çıkarmak gerektiğini düşünüyor insan.

LUCA PARMİTANO: NEFES KESEN RENK PATLAMASI

Avrupa Uzay Ajansı astronotu Luca Parmitano'nun Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) dışına ilk çıkışı 9 Temmuz 2013'te sabah saat 8:02'de olmuş. Uzayda araç dışına çıktığında, çalışacağı alana robot kolla taşınmış.

"Çok az astronota nasip olan bir lükse ve imtiyaza sahiptim. Ellerim dolu olduğu için fotoğraf çekemiyor, bir yere gidemiyordum. Altı dakika boyunca etrafımı izlemekten başka bir şey yapmadım." (Video için tıklayın)

Uzayda yürüyüş güneşin doğduğu saate denk gelmişti ve ISS Atlantik Okyanusu'nun üzerinden geçiyordu. Güneş doğmaya başlamıştı. "Sanki ışık patlaması olmuştu. Batı Afrika üzerindeydik ve birden doğan güneşin sarı, pembe ve kızıl ışıkları görülüyordu."

"Ön tarafta, altımdaki okyanusun kopkoyu mavisi… dalgaların kumlara çarptığı yerler beyaz… sonra çölün okra ve terakota rengi… Bütün bunları yavaş yavaş keşfetmiyor, aynı anda görüyorsunuz, nefes kesen bir renk patlaması…"

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al