Uzaydan Dünya nasıl görünüyor?

Astronotlar uzaydan Dünya'yı nasıl görüyor?

Uzaydan Dünya nasıl görünüyor?

Uzay araçları Dünya yörüngesinde hareket ederken astronotlar Dünya'yı gördüklerinde yaşadıkları duyguları anlatıyor.

BBC'nin internetten bedava indirilebilecek sanal gerçeklik projesi kapsamında, üç astronotla konuşup uzaydan Dünya'ya baktıklarında ne düşündüklerini sorduk.

"Dünya'yı ilk görüşüm kalkıştan birkaç saniye sonraydı" diye başlıyor İngiliz kadın astronot Helen Sharman. Kalkışta uzay aracını koruyan "kaplama parçalandıktan sonra pencereden ışık süzüldü ve Pasifik Okyanusu'nu gördüm, harikuladeydi."

1991'de Rus (o zamanlar Sovyet) Mir uzay istasyonunda sekiz gün kalmak üzere uzaya fırlatıldığında 27 yaşındaydı. Bu süre boyunca Dünya'yı izleme fırsatını hiç kaçırmamıştı. Son gece penceresindeki gölgelikleri açık tutmuş ve uzay istasyonu 90 dakikada Dünya'nın etrafını dolaştığı için 90 dakikada bir güneşin doğuşunu izlemişti.

BBC için hazırlanan 360 derece sanal turda izleyiciler Dünya'ya uzaydan bakma olanağı buluyor. Bu sırada Sharman'ın yanı sıra Amerikalı astronot Ron Garan ile İtalyan astronot Luca Parmitano uzayda olmanın nasıl bir duygu olduğunu anlatıyor. Bu sırada onların tecrübelerinden ne tür dersler çıkarmak gerektiğini düşünüyor insan.

LUCA PARMİTANO: NEFES KESEN RENK PATLAMASI

Avrupa Uzay Ajansı astronotu Luca Parmitano'nun Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) dışına ilk çıkışı 9 Temmuz 2013'te sabah saat 8:02'de olmuş. Uzayda araç dışına çıktığında, çalışacağı alana robot kolla taşınmış.

"Çok az astronota nasip olan bir lükse ve imtiyaza sahiptim. Ellerim dolu olduğu için fotoğraf çekemiyor, bir yere gidemiyordum. Altı dakika boyunca etrafımı izlemekten başka bir şey yapmadım." (Video için tıklayın)

Uzayda yürüyüş güneşin doğduğu saate denk gelmişti ve ISS Atlantik Okyanusu'nun üzerinden geçiyordu. Güneş doğmaya başlamıştı. "Sanki ışık patlaması olmuştu. Batı Afrika üzerindeydik ve birden doğan güneşin sarı, pembe ve kızıl ışıkları görülüyordu."

"Ön tarafta, altımdaki okyanusun kopkoyu mavisi… dalgaların kumlara çarptığı yerler beyaz… sonra çölün okra ve terakota rengi… Bütün bunları yavaş yavaş keşfetmiyor, aynı anda görüyorsunuz, nefes kesen bir renk patlaması…"

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al