Uzak durun!

Siz tam diyete başlamışken karşınızda iradenizi zorlayacak, bol kalorili yemekler yiyen ve sizi yoldan çıkaran bir arkadaşınız mutlaka vardır. Uzak durun!

Uzak durun!

Siz tam diyete başlamışken karşınızda iradenizi zorlayacak, bol kalorili yemekler yiyen ve sizi yoldan çıkaran bir arkadaşınız mutlaka vardır. Uzak durun!

uzakdurunABD'deki Illinois Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı bu tip "arkadaşların" diyetimiz üzerindeki etkisinin sandığımızdan daha fazla olduğunu ortaya koyan bir araştırma yaptı.

AKRAN BASKISI

Araştırmacılara göre ne kadar kararlı olursanız olun verdiğiniz sipariş, yemek yediğiniz arkadaşınızın siparişine göre az da olsa değişiyor. Çalışmayı yapan uzmanlar buna "akran baskısı" diyor. Yemek ekonomisti Brenna Ellison tam 3 ay boyunca bir restoranda verilen siparişleri inceledi. Restoranın bir bölümünde yemek yiyen "kontrol grubu"na verilen menüde sadece yemeğin ismi ve fiyatı yer aldı. İkinci grupta yemeğin fiyatı ve adı ile beraber kalorinin de yazdığı bir menü verildi. Üçüncü grupta ise tüm bunların yanında yüksek kalorili yemeklerin yanına kırmızı ışığı yanan trafik lambası fotoğrafı konuldu.

TRAFİK LAMBALI MENÜ İŞE YARIYOR

Yeşil ışık yananlar 400 kaloriden az olan yiyeceklerdi. Sarı ışık yananlar 401 ile 800 kalori arasındaki yemekler. Kırmızı ışık yananlar ise 800 kalorinin üstündeki yemeklerdi. Araştırmada trafik lambası olan menülerde daha düşük kalorili yiyeceklerin sipariş edildiği gözlendi. Ancak bu çalışmada bir diğer dikkat çekici sonuç ise sipariş verenlerin çoğunluğu yemek yedikleri arkadaşlarıyla benzer siparişleri veriyordu. Eğer akranlarımız daha yüksek kalorili yiyecekler sipariş ediyor ya da daha çok para harcıyorsa bundan etkileniyoruz. Arkadaşlarıyla benzer siparişler verenler kendisini daha mutlu hissediyor. AFP
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Erkeklerin hoşlanma belirtileri Nelerdir; Erkekler bir kadından hoşlandığında neler yapar, nelerden uzak durur, karşı tarafa nasıl aşk sinyalleri gönd
  • Hayattan keyif almanın ve sahip olduklarımıza minnettar olmanın 14 yolu.
  • Randevu Al