Deprem Travma Psikolojisi

Uyuyamıyoruz

Türk Uyku Tıbbı Derneği'nin yaptığı araştırma sonuçları, insanların önemli bir kesiminin uykuyla ilgili sağlık sorunları yaşadığını ortaya koydu. Uyuyamıyoruz.

Uyuyamıyoruz

Türk Uyku Tıbbı Derneği'nin yaptığı araştırma sonuçları, insanların önemli bir kesiminin uykuyla ilgili sağlık sorunları yaşadığını ortaya koydu. Uyuyamıyoruz.

Dernek Seçilmiş Başkanı ve Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Aksu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insanların büyük  çoğunluğunun uyku ile ilgili sağlık sorunları yaşadığını, ancak çoğu insanın bu  sorunların farkında olmadığını bildirdi. Aksu, uyku sorunlarına dikkat çekmek ve uyku sorunlarıyla ilgili bilinç  oluşturmak için dernek çalışmaları kapsamında Doç. Dr. Ahmet Uğur Demir'in  yönetiminde araştırma yaptıklarını ifade etti. Aksu, araştırmaya katılan 5 bin 21  kişinin yaşadığı uyku rahatsızlıkları ve bu sorunların neden olduğu sağlık  sorunlarını belirlemeye çalıştıklarını söyledi.

UYKU BOZUKLUKLARI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

Araştırmanın önemli sonuçlar ortaya koyduğunu dile getiren Aksu, şu  bilgileri verdi: “Araştırma sonucunda elde ettiğimiz verilere göre, 5 bin 21 kişinin  yüzde 20.9'u insomnia adı verilen bir anlamda uyuyamama sorunu ile karşı karşıya.  Katılımcıların yüzde 21.8'i düşük uyku kalitesi, yüzde 13,6'sı uykuda solunum  bozukluğu riski sorunu taşıyor. Araştırma grubunun yüzde yüzde 5.5'i uykulu  kitleyi oluşturuyor. Katılımcıların yüzde 5.1'i ise gece bacak ağrılarına neden  olan uykusuz bacak sendromu hastalığı taşıyor. Bu verilere bakıldığında araştırma  sonuçlarına göre, insanlar ciddi şekilde uyku sorunu yaşıyor, ama birçoğu bu  sorundan habersiz.”

UYKU KALİTESİ YAŞAM KALİTESİNİ DÜŞÜRÜYOR

Gece uyuyamama veya uyku kalitesindeki düşüklüğün, gündüz uykululuk  sorununa neden olduğunu ifade eden Aksu, gece iyi uyuyamayan kişinin gündüz  aktivitelerinde sorunlar yaşadığını, hatta tehlikeler yaşayabildiğini, bu nedenle  kişinin tüm yaşam kalitesinin olumsuz etkilendiğini kaydetti. Uyku sorununun kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve felç gibi ciddi sağlık  sorunlarına da neden olduğunu vurgulayan Aksu, şöyle devam etti: “Aynı araştırmanın sonuçlarına göre, araştırmaya katılan kişilerin yüzde  7,1'inde kalp hastalığı sorunu görülürken, bu oran huzursuz bacak hastalarında  yüzde 18,6'ya, uykulu kitlede yüzde 15,4'e ve uykuda solunum bozukluğu sorunu  yaşayanlarda yüzde 15,2'ye çıkıyor. Aynı şekilde, genel kitlede yüksek tansiyon  görülme oranı yüzde 13,6 iken, bu oran uykuda solunum bozukluğu yaşayanlarda  yüzde 43,4'e ve huzursuz bacak hastalarında yüzde 37,3'e ulaşıyor. Felç  hastalığının görülme oranı genel kitlede yüzde 0,6 olarak karşımıza çıkarken,  huzursuz bacak hastalarında felç görülme oranı yüzde 1,5 ve düşük uyku kalitesi  olan insanlarda yüzde 1,4'e çıkıyor. Yani, uyku sorunu sadece gece uykusuzluğu  çekme anlamına gelmiyor. Gece iyi uyuyamayan insanların yaşam kalitesi düşüyor,  aynı zamanda bu insanlarda kalp hastalıkları, yüksek tansiyon ve felç gibi hayati  öneme sahip hastalıkların görülme oranı da artıyor.” İnsanların uyku sorunu yaşadıklarını çoğu zaman farkında olmadıklarını  hatırlatan Prof. Dr. Murat Aksu, fark edilmesi durumunda uyku hastalıklarının  ilaç ve bazı cihazların kullanılmasıyla tedavi edilebildiğini sözlerine ekledi.  A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Avrupa ülkelerinde hafta sonunda kış saati uygulamasına geçildi. Ülkemizde 2016 yılından bu yana saatler geri alınmıyor.
  • Ramazan’da sağlıklı uyku nasıl uyunur? Ramazan’da uyku hijyenine dikkat!
  • Uykusuzluk çekildiği nasıl anlaşılır? Aslında adı uykusuzluk olduğu için, uykusuz kaldığında uykusuzluk problemi çektiğini anlarsın gibi yanlış bir dü
  • Kaliteli bir uykuda yastık önemli rol oynuyor. Boynunda kireçlenme ve fıtık gibi problemleri olanlarda yastık seçiminin daha çok önem kazandığını beli
  • Uyku bozuklukları ile psikiyatrik bozukluklar arasındaki ilişkiye dikkat çeken Dr. Mohammed Nami, beynin ana çatısı ve ana sütununun uyku olduğunu vur
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Randevu Al