Deprem Travma Psikolojisi

Uyuşturucuyu tek başına yenen kadın

"Tek başınaysanız ve zorlanıyorsanız, lütfen her zaman değişebileceğinize inanın." Bu, Kristy Enrlich'in çarpıcı ve oldukça kişisel hikayesini yazdığı yazının sonuydu.

Uyuşturucuyu tek başına yenen kadın

Kristy'nin metamfetamin kullanan bir uyuşturucu bağımlısından sağlıklı bir muhasebe öğrencisi ve anneye dönüşümünün hikayesi imgur blog sitesinde 400 binden fazla okundu.

31 yaşındaki Kristy, 10 yıldır uyuşturucudan uzak sürdürdüğü yaşamını tek başına yürüttüğü rehabilitasyon sürecinden fotoğraflar paylaşarak kutladı. Fotoğraflarla birlikte hikayesini de paylaşan Kristy artık "eski bağımlı" etiketini de kullanmayacağını söyledi.

Kristy BBC Trending'e, "İnsanlar 'Bir kez bağımlı olan her zaman bağımlıdır' diyor ve anlıyorum. Bir zamanlar ben de öyle hissediyordum. Bu fikre çok kafa patlattım ve katılmıyorum. Ben tedavi olmuyorum, zaten iyileştim. Artık tamamen farklı bir insanım ve asla arkama bakmayacağım" dedi.

"Bu fotoğraf uyuşturucuyu bırakmadan 2 yıl önceydi. 45 kiloydum. Arkadaşlarımdan uyuşturucu için para çalıyordum, ailemden para çalıyordum. Yalan söylüyordum. Aldatıyordum. İyi insanların canını yaktım. Çok zor bir dönemdi."

Ancak her zaman bu kadar pozitif değildi. Dünyada yaklaşık 20 milyon insanın kullandığı tahmin edilen metamafetamine yalnızca genç bir kızken başlamıştı.

Kristy'i bu tehlikeli uyuşturucuya "çok kötü bir adam" diyerek tanımladığı yaşça kendinden büyük sevgilisi başlatmış.  21 yaşına geldiğinde 7 yıldır uyuşturucu kullanıyordu ama artık dönüm noktasına gelmişti:

"Bir gün uyandım ve ağlayarak annemi aradım. Kendimi kaybettiğimi ve ne yapacağımı bilmediğimi söyledim. Annem açık açık 'Aynaya bak Kristy, neye dönüştüğüne bak ve neden o halde olduğunu göreceksin' dedi. O sabah aynaya baktım ve ağladım. Çok zayıftım. Çirkindim. Hiçbir şeydim. Sadece yer kaplıyordum."

Sonraki birkaç yıl uyuşturucudan temizlenerek geçti. İniş çıkışlı bir dönemdi. Üvey babasının da yardımıyla Kristy kendini bir hafta boyunca bir otel odasına kapattı. Bu ilk adımdı. İkincisi ise bir köpek sahiplenmek, Rockdog.

Ehrlich daha sonra bir küçük sırt çantası hariç bütün eşyalarını verdiğini söylüyor. Sevgilisi ve köpeği Rockdog ile birlikte Amerika'yı otostop çekerek dolaşmaya karar vermişler.

"Parmağımı kaldırıp ilk arabaya atladığım zaman dört haftadır ayıktım. İnanılmazdı. Çok güzeldi. Korkutucuydu. Mükemmeldi. Gezdik ve ormanda yaşayan, parklarda ve sokaklarda yaşayan insanlarla tanıştık. Çok ağladım ama kendime aşık oldum" diye anlatıyor o günleri.

"Burada bir yıldır temizim, otostopla Amerika'yı gezerken. Hâlâ bir uyuşturucu bağımlısı gibi gözüküyordum ama değildim. İnsanlar öyle düşünüyordu ve bu beni üzüyordu."

Bugün Ehrlich'in 4 yaşında bir kızı var ve muhasebe öğreniyor. Sosyal medyanın bu süreçte büyük önem taşıdığını söylüyor:

"Arkadaşlarınıza ve ailenize sorunlarınızdan bahsetmek zor ama internette isminizi gizleyerek yardım isteyebilirsiniz. Bu çok önemli. Facebook'ta bir uyuşturucu rehabilitasyonu grubuna üye oldum ve kendi deneyimlerimi orada anlattım. Dünyada birçok insanın canı yanıyor, uyuşturucu her yerde ve her şehirde. İnsanlar yüz yüze geldiğinizde sizi çok fazla yargılıyor, bazen kalbinizi internetten ama umursayan birine açmanız yardımcı oluyor."

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Deliryum tremans (DT), alkol bağımlılığında alkolun bırakılması ya da kesilmesi sonucu oluşan akut organik beyin sendromudur. Bu tablonun hastalarda
  • Madde bağımlılığının tedavisinden olumlu sonuç alabilmek ile tedavinin sürekliliği arasında doğru orantılı bir ilişki vardır. Sürekliliğin sağlanması
  • Bağımlılıkların psikodinamik yonelimli bireysel psikoterapisi, bağımlılıkların altında yatan psikodinamik goruşler ve kuramlar temel alınarak yurutulu
  • Bağımlılık; Ventral on beyin ile ventral orta beyini birbirine bağlayan noronal bir yolağın haz verici nesne ve eylemlerle bir ilişkisi olduğu bilinm
  • Bağımlılık Nedir; Yeme ve içme biyolojik gerekirliğe hizmet eder.Henüz etçil olmayan insanın mayalanmış meyve ve sebzeler ile karşılaşması mutlaka ge
  • İstanbul’un uyuşturucu raporu açıklandı. İstanbul'da en çok esrar, uyuşturucu ve extacy kullanan iilçeler belirlendi.
  • Randevu Al