UYUŞTURUCU YAŞI 14'E DÜŞTÜ

UYUŞTURUCU YAŞI 14'E DÜŞTÜ

Zaman Gazetesi

Madde kullanımı hırsızlık ve yaralama gibi suçları geride bıraktı. Prof. Dr. Tarhan Zaman Gazetesi'ne anlattı:

 


Bakırköy Adliyesi Çocuk Mahkemesi'nde son bir haftada görülen 700 davadan 250'si uyuşturucu ile ilgili. Liselerde yaygınlaşan 'beyaz zehir'le tanışma yaşı ise 14'e düştü.
 
Çocuk mahkemelerinden alınan veriler, uyuşturucu kullanımında yaş sınırının her geçen gün düştüğünü gözler önüne seriyor. Bakırköy Adliyesi'nde son bir haftada görülen 700 çocuk davasından 250'si 'uyuşturucu madde kullanma' suçuyla ilgili. Uyuşturucuyu sırasıyla 'hırsızlık' ve 'yaralama' suçları takip ediyor. 18 yaşından büyük olanların yargılandığı sulh ceza mahkemelerinde de durum farklı değil. Şişli ve Beyoğlu adliyelerinde son bir yılda 30 binden fazla kişi uyuşturucudan yargılandı.

Psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, çocuklar arasında uyuşturucu kullanımının yaygınlaşmasında en önemli sebebin aile değerlerinin zayıflaması ve kötü arkadaşlar olduğunu belirtiyor. İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'nün liselerde yaptırdığı anket ise vahim bir tabloyu ortaya koyuyor. Ankete göre uyuşturucu ile tanışma yaşı 14 ve 'sosyete uyuşturucusu' olarak bilinen kokain dahi liselere girmiş durumda.

Bakırköy Adliyesi Sulh Ceza mahkemelerinde bir haftada görülen bin 150 uyuşturucu dosyasında 2 bine yakın kişi yargılandı. Yaşları 18 ve 25 arasında değişen madde bağımlılarının yaş ortalaması 20, en çok kullanılan uyuşturucu ise esrar. Emniyet kayıtlarına göre 2008 yılında 20 bin 368, 2009'da ise 25 bin 896 kişi esrar kullanmak suçundan gözaltına alındı. Aynı yıllarda eroin kullanımından gözaltına alınan kişilerin sayısı ise 2008'de 3 bin 16, 2009'da ise 4 bin 140 kişi. Psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, çocuklar arasında uyuşturucu kullanımının yaygınlaşmasına sebep olarak zayıflayan aile değerlerini ve kötü arkadaşları örnek gösteriyor. Satıcıların çocukları uyuşturucuya alıştırmak için ilk zamanlar ücretsiz verdiğini hatırlatan Tarhan, "Anne ve baba, çocuklarının arkadaşlarını iyi tanımalı, gerekirse onları kendi evlerine davet etmeliler." diyor.

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ve Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün liselerde yaptığı 'madde kullanımı' anketi de vahim tabloyu ortaya koymaya yetiyor. İstanbul'un 28 ilçesindeki 154 okulda bu yıl gerçekleştirilen ve 31 bin 272 öğrencinin katıldığı anketten endişe verici sonuçlar çıktı. Ankete göre uyuşturucu ile tanışma yaşı 14.

Araştırmada yer alan en ilginç veri ise 'sosyete uyuşturucusu' olarak bilinen kokainin liselilerin kullandığı maddeler arasında yer alması. Araştırmaya göre, gençler arasında sigara deneme yaşı 13,5, alkol 13, uyuşturucu 14, esrar ise 15 yaşa düşmüş. Bu maddeleri alışkanlık edinme yaşı ise ortalama 13-14.

Tedavi için yeni merkezler açılmalı


Toplumun uyuşturucu kullanan çocukları dışlamaması gerektiğini anlatan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, sivil toplum örgütleri ve kanaat önderlerine büyük sorumluluk düştüğünü dile getiriyor. Tarhan, bağımlı çocukların tedavisi için yeni merkezlerin açılması gerektiğini vurguluyor. Tarhan, "Uyuşturucu kullanan çocuklar, girdikleri bataktan çıkamıyor, birilerinin ellerinden tutması gerekiyor." diye konuşuyor. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, uyuşturucu kullanan çocuklardaki belirtileri ise şöyle sıralıyor: "Yalnızlaşır, aile ile vakit geçirmek yerine uyumayı tercih eder.

Banyoda uzun zaman geçirir. Rengi soluklaşır, içine kapanır, iştahı azalır. Okuldaki başarısı düşer, hep belli kişilerle görüşür, sosyal çevresi daralır. Yalan söylemeye başlar." Çocuğun bir defa dahi olsa denemek için uyuşturucu kullanmasının anne ve babasına mesaj vermek anlamına geldiğini belirten Tarhan, ailelere şu tavsiyelerde bulunuyor: "Ebeveynler, çocuklarının uyuşturucu kullandığını öğrendiğinde ona şiddet uygulamamalı. Bu durumu onaylamayıp, kabullenip yönlendirme yöntemiyle yaklaşmalı. 'Sen bizim çocuğumuzsun ama bu davranışını onaylamıyoruz' mesajı vermeli."

İkinci defa yakalanan, ceza alıyor


'Uyuşturucu madde kullanmak ve bulundurmak' suçundan ilk defa hakim karşısına çıkan kişiler 'denetimli serbestlik' yasası ile serbest bırakılarak doktor takibine alınıyor. Tekrar uyuşturu bulunması halinde ise kişi hapis cezasına çarptırılıyor. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne bağlı olan Alkol-Madde Bağımlılığı Araştırma ve Tedavi Merkezi'nde 2007 yılında 10 bin 979 bağımlının takibi yapılırken, 2008'de bu sayı 24 bin 197, 2009'da ise 31 bin 862'ye kadar çıkmış bulunuyor. 2 yıl içinde 3'e katlanan bu sayının 2010 yılında 50 bine kadar çıkacağı tahmin ediliyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al