UYUŞTURUCU BAĞIMLILIĞI GİBİ

UYUŞTURUCU BAĞIMLILIĞI GİBİ

Şaban Özdemir (NP GRUP)

 "ALIŞVERİŞKOLİK" isimli bu piyasaya çıkan kitabıyla televizyon programına katılan Dr. Barış Önen Ünsalver, alışveriş bağımlılığında internet üzerinden yapılan alışveriş tutkusunun en tehlikelisi olduğunu söyledi.

 


Bugün Tv ekranlarında yayınlanan Haber Aktüalite programına konuk olan Memory Center Nöropsikiyatri Hastanesi'nden Uzman Doktor Barış Önen Ünsalver yeni kitabı "ALIŞVERİŞKOLİK"kitabının içeriğine ilişkin önemli bilgiler verdi. Alışveriş yapan kişinin aldığı ürünlerle kendini mutlu ve güçlü hissettiğini ifade eden Ünsalver;

HAZ DUYGUSU ALIŞVERİŞE SÜRÜKLÜYOR

Alışveriş hoş bir şeyler alınca kişiye mutluluk verebiliyor. Ayakkabı, giysi gibi mesela…
Satın alınan ürünler kişide mutluluk yapıyor, zaruri alışverişler haricindekiler özellikle. Satın aldığı ürünle kişi kendisini daha şık ve güçlü hissediyor ve öyle de gösteriyor. Ruhsal problem ve duygusal açlıkları varsa, geçmişte yokluklar çekmişse alışveriş yapınca tatmin ve haz yaşayabiliyor. Dondurma, kumar oynama ve uyuşturucu gibi kişi haz alabiliyor.

Gelen danışanlarımdan da gözlemlediğim alışveriş yaptıklarında kafa dağıttıklarını söylüyorlar. Ve bağımlı olanların tamamı neredeyse hafta sonlarını alışveriş merkezlerinde dolaşarak geçiriyor. Kişi sürekli bu hazzı yaşamak istiyor çünkü.

ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞININ GEREKÇELERİ DEĞİŞEBİLİYOR

Bazıları da var elini yıkar gibi alışveriş yapıyor ve aldıklarını biriktiriyor. Kimisi de görüntü verebilmek, imaj için alışveriş yapıyor. Bir de tıkanırcasına yemek yiyenler var. Duygusal çöküntü içinde olan bu kişiler çılgınca alışveriş yapıyor ve kendilerini bu şekilde rahatlıyor.

ALIŞVERİŞ DE UYUŞTURUCU BAĞIMLILIĞI GİBİ

Bu kişilerin beyinlerinin belirli bölgesinde bir uyarılma oluyor tıpkı madde bağımlılığında olduğu gibi. Maddeye karşı hangi bölgelerde faaliyet oluyorsa alışverişte de kişinin o bölgesinde bir uyarılma oluyor. Bilimsel çalışmalarda bu gösterilmiş. Her alışveriş yapan bağımlı anlamına da gelmiyor bunu da belirtmek isterim.

İNTERNET ALIŞVERİŞİ EN TEHLİKELİSİ

İnternet alışverişi hepsinden daha da tehlikeli. Çünkü bir engel yok. Ne ürün ne de zaman sınırı var. İstediğinde istediği kadar ürünü kişi alabiliyor, para harcayabiliyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al