UYKUSUZ KALAN ÇOCUKLAR DAHA KOLAY ŞİŞMANLIYOR

UYKUSUZ KALAN ÇOCUKLAR DAHA KOLAY ŞİŞMANLIYOR

Uykusuz kalan çocuklar daha kolay şişmanlıyorCocuklar yeterli uyku almadıklarında kilo alma hatta şişmanlama olasılıkları daha yüksek.

Bu risk sekiz ila on saat uyuyan çocuklarda, 12-13 saat uyuyanlara kıyasla üç buçuk misli fazla. Anne babanın kilosu, eğitim durumu, bedensel hareketler, ailenin geliri, TV ve bilgisayar kullanımı gibi diğer faktörler de önemli diyor Kanadalı bilim adamları "International Journal of Obesity" dergisinde.

Bilim adamlarına göre çocuklardaki şişmanlığı önleyecek en iyi reçetenin çocukların bedensel hareketler ve yeterli uyku için teşvik edilmesi olduğunu söylüyorlar. Araştırma çerçevesinde yaşları beş ila on arasında değişen 422 kız ve erkek çocuk beş ila on yıl boyu beden kitle endeksine göre normal, zayıf, kilolu veya şişman olarak sınıflandırılırken, ebeveynler çocukların uyku ve diğer alışkanlıkları hakkında bilgi vermişler.

Çocukların %20-24’ü kilolu veya şişman diyen araştırmacılar uyku ve beden ağırlığı arasındaki ilişkiyi, beslenmeyi ayarlayan ve üretimleri uyku süresiyle ilgili olan hormonlara bağlıyorlar. Uykusuzluk leptin seviyesini düşürürken, kandaki grelin yoğunluğunu arttırmakta.

Leptinin iştahı kapatıcı etkisi vardır oysa grelin yeme isteğini uyandırmakta. Kanada nüfusu içindeki şişman sayısı 1960-2000 yılları arasında ikiye katlanırken aynı süre içinde ortalama uyku süresi bir ila iki saat kadar azalmış. Ayrıca yedi saatten az uyuyan yetişkinlerin oranı da %16-37’ye çıkmış.

//www.hurriyet.com.tr

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al