UYKUNU AL KİLONU VER

UYKUNU AL KİLONU VER

Scientific American Mind/Ayda Çayır-Şaban Özdemir

Uyurken zayıflamak mümkün. Yeterli düzeyde alınan uyku kilo vermeyi kolaylaştırıyor…

 

 
Gerçek olmayacak kadar kulağa hoş geliyor değil mi? Oysa yakın zamanlı araştırmaya göre, vücut ağırlığınızla gece uykuda geçirdiğiniz süre arasında doğrudan bir ilişki söz konusu.

Vücutta ghrelin ve leptin isimli iki hormon iştah kontrolünde rol oynuyor. Yeterince uyumadığımızda, açlık hissini arttıran ghrelin hormon düzeylerinde artış görülüyor. Buna karşın tokluk hissine katkıda bulunan leptin düzeylerinde azalma oluyor.

Yapılan çalışmada kronik uykusuzluğu olan kişilerde gece boyu ghrelin düzeylerinde anlamlı bir bozulma saptandı. Bu durum gün içerisinde iştah artışı ve zaman içerisinde kilo alımıyla sonuçlandı.

Uyku yoksunluğu ghrelin ve leptin hormon dengelerini bozmanın dışında, stres hormonu kortizol düzeylerinde artışa yol açıyor. Bu da karbonhidratça zengin, yüksek kalorili gıdalara duyulan arzuyu arttırıyor. Ayrıca, derin uyku fazında beyin tarafından salgılanan büyüme hormonu vücuttaki yağın enerjiye dönüştürülmesine yardımcı oluyor. Derin uyku yeterli düzeyde değilse vücutta yağ birikimi oluyor.

Gece boyu 90 dakikalık 5 uyku döngüsü olduğu düşünüldüğünde, uzmanlara göre erişkinler için en ideal uyku süresi minimum 7.5 saat. Uzun vadede kilo vermek, formda kalmak içinse üçlü bir strateji uygulayıp, diyet, egzersiz ve yeterli uyku alımına dikkat etmek gerekiyor. 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al