Deprem Travma Psikolojisi

UYKUNU AL KİLONU VER

UYKUNU AL KİLONU VER

Scientific American Mind/Ayda Çayır-Şaban Özdemir

Uyurken zayıflamak mümkün. Yeterli düzeyde alınan uyku kilo vermeyi kolaylaştırıyor…

 

 
Gerçek olmayacak kadar kulağa hoş geliyor değil mi? Oysa yakın zamanlı araştırmaya göre, vücut ağırlığınızla gece uykuda geçirdiğiniz süre arasında doğrudan bir ilişki söz konusu.

Vücutta ghrelin ve leptin isimli iki hormon iştah kontrolünde rol oynuyor. Yeterince uyumadığımızda, açlık hissini arttıran ghrelin hormon düzeylerinde artış görülüyor. Buna karşın tokluk hissine katkıda bulunan leptin düzeylerinde azalma oluyor.

Yapılan çalışmada kronik uykusuzluğu olan kişilerde gece boyu ghrelin düzeylerinde anlamlı bir bozulma saptandı. Bu durum gün içerisinde iştah artışı ve zaman içerisinde kilo alımıyla sonuçlandı.

Uyku yoksunluğu ghrelin ve leptin hormon dengelerini bozmanın dışında, stres hormonu kortizol düzeylerinde artışa yol açıyor. Bu da karbonhidratça zengin, yüksek kalorili gıdalara duyulan arzuyu arttırıyor. Ayrıca, derin uyku fazında beyin tarafından salgılanan büyüme hormonu vücuttaki yağın enerjiye dönüştürülmesine yardımcı oluyor. Derin uyku yeterli düzeyde değilse vücutta yağ birikimi oluyor.

Gece boyu 90 dakikalık 5 uyku döngüsü olduğu düşünüldüğünde, uzmanlara göre erişkinler için en ideal uyku süresi minimum 7.5 saat. Uzun vadede kilo vermek, formda kalmak içinse üçlü bir strateji uygulayıp, diyet, egzersiz ve yeterli uyku alımına dikkat etmek gerekiyor. 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al