UYKUDA YAKALAYAN PANİK ATAK

UYKUDA YAKALAYAN PANİK ATAK

Şaban ÖZDEMİR(NPGRUP)

Ortada herhangi bir gerçek neden yokken, kişinin uykudan ani bir çarpıntı ve korku ile uyanması olarak tanımlanan ve tekrarlayıcı olan panik hali, uykuda panik atak olarak tanımlanıyor. Öyle ki bu durumdaki kişi panik haliyle hemen pencereyi açıyor ve içeriye hava girmesini sağlıyor. Kişi uykuda panik gelir ölürüm kaygısıyla uykusunu kaçırır ve ölme korkusuyla bir daha gözlerini kapayamaz. Ciddi sorun olan "Uykuda Panik Atak" İyi Bak Kendini'nin bu akşam ki konusu.

 


Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu, Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı " İyi Bak Kendine" yeni konu ve konuklarıyla bu akşam ÜLKE TV ekranlarında evinize konuk oluyor. Kendine iyi bakmak isteyenlerin severek seyrettiği, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulup, çözümler ürettiği ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine'de bu akşam, "UYKUDA PANİK ATAK" enine boyuna masaya yatırılıyor.

Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Semra Baripoğlu ve NPİSTANBUL Hastanesi'nden Doktor Önder Kuzu iyi bir ruh sağlığı için hastalığa ilişkin herşeyi mercek altına alıyor.

- Uyku nedir?
- Uykuda hareket ne anlama gelir?
- Gündüz yaşanan stres ve travmalar uykuya nasıl etkiler?
- Panik atak nedir?
- Uykuda panik atak nasıl fark edilir?
- Gece ortaya çıkacak panik atak gündüz işaret verir mi?
- Gece panik atak ortaya çıkınca kişi neler yapmalı?
- Uykuda vucut nasıldır?
- Uykuda ortaya çıkan hareket bozuklukları nelerdir?
- En çok yaşananlar hangileridir?
- Huzursuz bacak sendromu nedir?
- Uyur gezerlik nasıl olur?
- Bağırmalar, kabuslar neden yaşanır?
- Kalitesiz uyku bozukluğa neden olur mu?
- Belirli bir yaşı var mı?
- Kadın erkeklerde farklı mı?
- Uyku öncesi alınan gıdalar etkili midir?
- Diş gıcırdatma, uykuda korku nöbeti nedir?
- Stresin etkisi nedir hareket bozukluklarında?
- İlaca bağlı uykuda hareket bozuklukları neler?
- Uyku sırasında gündüz bastırılan duygusal boşluk ya da sorunlar ortaya çıkar mı?
- Uykuda hareket bozukluğunun istirahat ve harekete bağımlı olup olmadığı önemli mi?


... gibi merak edilen soruları uzmanlar İyi Bak Kendine'de Uğur Canbolat'a değerlendirecek.


Canlı bağlantılar ile seyirci sorularının da alınacağı programda 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları, stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanların soruları da cevap bulacak.
Bugün 23.30'dan sonra ÜLKE TV' ekranlarında seyirciyle buluşacak program, TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenebilecek.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al