Uyku problemi iş yerindeki huzuru etkiliyor

Hollandalı araştırmacılar tek bir gece bile uykusuz kalmanın insan davranışlarını kolayca değiştirebildiğini ortaya attı.

Uyku problemi iş yerindeki huzuru etkiliyor

Çalışan insan için uykusuzluk sadece yorgunluğun değil aynı zamanda istenmeyen davranışların da tetikçisi olabilir. Hollanda'da yapılan bir araştırma uykuyla ilgili dikkat dağınıklığının çalışma hayatında milyarla dolara mal olduğunu ortaya koydu.

Uykusuzluğun iş ortamına "yıkıcı" bir atmosfer kazandırabileceğinin iddia edildiği araştırmada uykusuz insanların bencil dürtülerine göre hareket etmeye daha hazır hale geldiği belirtildi.

Rotterdam'daki Erasmus Üniversitesi'nca açıklanan araştırmanın yürütücüsü Laura Giurge, "Bu çalışma istenmeyen davranışların her zaman karaktere bağlı olmadığını ortaya koyması açısından önem taşıyor" dedi.

Araştırma uykusuzluğun oto-denetim mekanizmalarında hakimiyet kaybına ve dürtülerin düzenlemesinde yetersizliğe yol açtığı tezini savunuyor. Ayrıca aynı sebepten dolayı çalışanların hata yapma ihtimallerinin arttığı baskıyla mücadelede daha başarısız oldukları da araştırmanın tezleri arasında.

A.A

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Avrupa ülkelerinde hafta sonunda kış saati uygulamasına geçildi. Ülkemizde 2016 yılından bu yana saatler geri alınmıyor.
  • Ramazan’da sağlıklı uyku nasıl uyunur? Ramazan’da uyku hijyenine dikkat!
  • Uykusuzluk çekildiği nasıl anlaşılır? Aslında adı uykusuzluk olduğu için, uykusuz kaldığında uykusuzluk problemi çektiğini anlarsın gibi yanlış bir dü
  • Kaliteli bir uykuda yastık önemli rol oynuyor. Boynunda kireçlenme ve fıtık gibi problemleri olanlarda yastık seçiminin daha çok önem kazandığını beli
  • Uyku bozuklukları ile psikiyatrik bozukluklar arasındaki ilişkiye dikkat çeken Dr. Mohammed Nami, beynin ana çatısı ve ana sütununun uyku olduğunu vur
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Randevu Al