Uyku bozuklukları eşlerin arasını bozmayacak

Horlama, huzursuz bacak sendromu gibi uyku bozukluğuna bağlı nedenlerle yatağını ayıran bazı çiftler Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Nöroloji Anabilim Dalı ve uyku merkezinden yardım alıyor.

Uyku bozuklukları eşlerin arasını bozmayacak

Horlama, huzursuz bacak sendromu gibi uyku bozukluğuna bağlı nedenlerle yatağını ayıran bazı çiftler Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Nöroloji Anabilim Dalı ve uyku merkezinden yardım alıyor.

uyku_bozukluklariDokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Klinik Nörofizyoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Barış Baklan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, küçük çene, gerdan gibi yapısal ya da fonksiyonel nedenlerle ortaya çıkan uyku apnesinin günümüzün en yaygın uyku bozuklukları arasında yer aldığını belirtti.

EŞİNİZLE DOĞRU İLETİŞİM KURUN

Uyku apnesinin horlama şikayetini de ortaya çıkardığını söyleyen Baklan, erkeklerde daha sık rastlanan horlama sorununun menopoz döneminin ardından kadınlarda da yaygınlaştığını, aynı yataktaki eşleri rahatsız ettiğini kaydetti. "Ayak, bacak veya elleri sürekli hareket ettirme isteği", "kımıldamadan duramama" şeklinde tanımlanabilecek huzursuz bacak sendromunun da eşlere rahatsızlık verdiğini dile getiren Baklan, "Uyumadan önceki saatlerde huzursuz bacak sendromuna rastlanıyor. Kişinin uykuya dalmasını engelliyor. Eşine de tekme atabiliyor ve sürekli hareket ediyor" dedi.

"SEVGİSİNİ ŞİKAYETİNDEN ANLIYORUZ"

Huzursuz bacak sendromu ve horlama nedeniyle bazı çiftlerin yatakları ayırdığını belirten Barış Baklan, "Uyku bozuklukları ile başa çıkamayan çiftler oluyor. Horlama nedeniyle boşanma davaları olduğunu da biliyorum" diye konuştu.

UYKU BOZUKLUĞUNUZ MU VAR

Uyku bozukluğu şikayeti ile DEÜ Nöroloji Anabilim Dalı ve uyku merkezine başvuruda bulunan çift sayısında da artış olduğuna işaret eden Baklan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Horlama ve huzursuz bacak sendromuna alışan cefakar Türk kadınları da var. Buraya gelen bazı kadınlar 'Kocam aslan gibi kükrüyor' diyorlar. Aşkını, sevgisini şikayetini söyleyiş biçiminden anlıyoruz." Baklan, uyku apnesinin çok önemli bir sorun olduğunu, sadece evlilikleri değil, kişinin yaşamını da tehdit ettiğini, uyku sırasında solunumun durabildiğini, ayrıca erken yaşta beyin ve kalp damar hastalıklarına de neden olabileceğini vurguladı. Çeşitli şikayetlerle hastaneye gelenleri kesin teşhis için uyku merkezinde 1 gece süreyle uyuttuklarını ve uyku sırasında her hareketini cihazlarla, kameralarla izlediklerini kaydeden Baklan, tanı doğrultusunda tedavi uyguladıklarını ifade etti. Barış Baklan, hasta sayısının her geçen gün arttığına dikkati çekerek, evlilikleri öncelikle tehdit eden şikayetlerin uyku sırasında cinsel saldırıda bulunma ve sara hastalıkları olduğunu, bu nedenle açılan davalarda uzman görüşü sunduklarını belirtti. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al