UYKU, BELLEĞİ GÜÇLENDİRİYOR

UYKU, BELLEĞİ GÜÇLENDİRİYOR

UYKU, BELLEĞİ GÜÇLENDİRİYORAmerika’da gerçekleştirilen bir araştırma sırasında 60 kişi bir kelime listesi ezberlemiş. Katılımcılar ezberleme esnasında biraz uyduklarında, öğrendiklerini daha iyi hatırlamışlar.

Harvard Üniversitesi’nden Jeffrey Ellenbogen, Current Biology dergisinde yeni sonuçların, uykunun aktif deklaratif belleği güçlendirdiğini ve bozucu etkilerden koruduğunu gösteren ilk kanıtlar olduğnu vurguluyor.

Araştırma sırasında 20 kelime ezberleyen katılımcıların bir kısmı uyurken diğerleri serbest bırakılmış. On iki saat sonra katılımcılardan, birinci listedeki sözcüklerle ilişkili yeni kelimeler öğrenmeleri istenmiş. Öğrenme sırasında uyuyanlarda ortalama başarı oranı %76, diğerlerinde sadece %32’ydi diyor bilim adamları.

İkinci listeyi ezberlemek zorunda kalmayan katılımcılarda başarı oranı arasındaki fark daha az. Buna göre uyuyan grubun başarı oranı %94, diğerlerinin %82.

KAYNAK:
//www.hurriyet.com.tr/

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al