Uyku anketinden çıkan şaşırtıcı sonuçlar

İngiltere’de yapılan bir araştırma uykuya dair alışkanlıklar üzerine ilginç sonuçlar veriyor.

Uyku anketinden çıkan şaşırtıcı sonuçlar
Paylaş:

İngiltere’de bir yatak şirketinin yaptırdığı ankette bin kişiye ruh halleri, başarı durumları ve kişisel arkadaş gruplarıyla ilgili sorular yöneltildi. Sonuçta yatakta sol tarafta yatanların sağ tarafta yatanlara göre güne iyi başladıkları, daha fazla arkadaş sahibi oldukları, işlerinden keyif aldıkları sonucuna varıldı.

Başka bir araştırma da yeterli uyumanın, yaşlanma sürecinde de önemli rol oynadığını ortaya koydu.

Uyku uzmanı Neil Robinson’a göre ortalama 8 saat uyumak gerekiyor. Yetersiz uyku hormonlar üzerinde etki göstererek yaşlılıkla bağlantılı hastalıkların ortaya çıkma riskini artırıyor.

Çiftlerin mutluluğu ise, uykudaki yakınlıklarıyla yakında ilişkili. Eşinizle sarılarak mı uyuyorsunuz yoksa uyurken aranıza mesafe mi koyuyorsunuz? Bu sorunun yanıtı, ilişkiniz hakkında bir ipucu veriyor.

Edinburgh Uluslararası Bilim Festivali'nde açıklanan araştırma sonucuna göre, eşiyle yatakta arasında 2,5 santimden daha kısa bir mesafe olanlar, yatağın her iki ucunda ayrı ayrı yatanlara göre daha mutlu bir ilişki yaşıyorlar.

Hertfordshire Üniversitesi araştırmacıları, 1000 kişi ile yaptıkları anket çalışmasında, insanların uyku alışkanlıklarının ilişkileri ile bağlantısını incelediler.

Yatakta aralarında 75 santimden fazla uzaklık olan çiftlerin sadece yüzde 66'sı aralarındaki bağdan memnunken, aralarında 2,5 santimden daha kısa mesafe olan, yani kucak kucağa uyumayı tercih eden çiftlerin yüzde 86'sı ilişkilerinde mutlu. Öte yandan dokunmak da çiftlerin mutluluklarında rol oynuyor.

Gece boyunca birbirlerine dokunmadan uyuyanların sadece yüzde 68'i mutluyken, uyku esnasında birbirine dokunmaktan kaçınmayan çiftlerin yüzde 94'ü mutlu bir ilişki yaşıyor.

Araştırmaya göre çiftlerin sadece yüzde 12'si birbirlerine 2,5 santimden yakın mesafede dururken, çiftlerin yalnızca yüzde 2'si 75 santimden daha uzak yatıyor. Bu durumda çoğunluk, bu iki ölçünün ortasını tercih ediyor. Ne çok yakın ne de çok uzak...

BBCBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: