UYGUN SPOR SEÇİN

UYGUN SPOR SEÇİN

A.A

Spor hekimi Dr. Tamer Çavuş, çocukların yaşına uygun spor seçilmesi konusunda anne-babaları uyardı.

 


Spor hekimi Dr. Tamer Çavuş, çocukların yaşına uygun spor seçilmesi konusunda anne-babaları uyararak, “Spora başlamada ideal yaşlar; cimnastik, yüzme ve masa tenisi için 5-8, futbol ve tenis için 10, voleybol, atletizm ve hentbol için 11, güreş için 12, basketbol için 13, halter, boks ve bisiklet için 14-15 kabul edilir” dedi.

Okulların kapanmasıyla birlikte birçok evde tartışma konusu olacak yaz spor okulları, “Hangi spor, hangi yaşa uygun?” sorusunu da gündeme getirdi. Dr. Tamer Çavuş,  sporun, büyüme çağındaki çocuklar için hem fiziksel hem de ruhsal gelişim açısından önemli bir rol oynadığına dikkati çekti.

Günümüz çocuklarının, fiziksel açıdan daha erken ve hırslı yetiştiklerini belirten Çavuş, ergenlik çağının da eskiye oranla erken başladığını ifade etti. Bu nedenle, ruhsal gelişme ve fiziksel gelişmenin paralel yürümediğini, bunun da bazı sorunları beraberinde getirdiğini dile getiren Tamer Çavuş, “Ruhsal gelişmenin hızlanması ve güçlenmesi için bazı uyaranlara gereksinim vardır ve bu uyaranların başta geleni, düzenli sportif etkinliklerdir” diye konuştu.

Dr. Çavuş, çocuklarda yaş ilerledikçe kas kuvvetinin arttığını, ergenlik çağında da kas gücünde belirgin bir artış olduğunu vurgulayarak, “Kas kuvveti ve hıza dayanan sporlarda gelişme, yaş ilerledikçe yavaş yavaş ortaya çıkar. Bu nedenle çok küçük yaşlarda çocukları gereğinden fazla zorlayarak erken başarı sağlama çabaları, çocuğun bedensel gelişmesi üzerinde olumsuz etkiler yapabilir” ifadelerini kullandı.

İDEAL YAŞA, SICAĞA VE KRONİK HASTALIKLARA DİKKAT


Çocuğun belli bir spor branşına yönlendirilmesi için hangi yaşın uygun olduğunun hala tartışıldığını belirten Tamer Çavuş, spora başlamada ideal yaşların cimnastik, yüzme ve masa tenisi için 5-8, futbol ve tenis için 10, voleybol, atletizm ve hentbol için 11, güreş için 12, basketbol için 13, halter, boks ve bisiklet için 14-15 kabul edildiğini söyledi.

Tamer Çavuş, spora başlama yaşının yanı sıra, çocuklar için bir diğer önemli konunun, sıcak havalar olduğuna dikkati çekti. Çocuklarda ısı düzenleme merkezinin tam gelişmediğini, yaz aylarında sıcak konusuna önem vermek gerektiğini ifade eden Çavuş, “Çocuklar, sıcak havalarda yetişkinlere oranla daha az terledikleri için ısıdan daha çabuk etkilenirler. Vücut ağırlıklarından kilogram başına ürettikleri ısı miktarı da yetişkinden daha fazladır. Çocukların, sıcak ortama uyum sağlaması yetişkinlere göre daha yavaştır” dedi.

Anne-babalardan, kronik hastalığı olan çocukları konusunda da bilinçli olmasını isteyen Dr. Çavuş, “Örneğin epilepsi hastası çocukların boks, tekvando gibi temas sporları ve yüzme yapmamaları, astımı olanların aşırı efor sarf edilen sporları dikkatli yapmaları, şeker hastası olan çocukların da takip eden doktor gözetiminde spor yapmaları daha uygun olacaktır” diye konuştu.

Tamer Çavuş, “Çocukları spora yönlendirirken, velilerin kendi istedikleri değil, çocuğun ilgi duyduğu ve istekli olduğu spor branşına göndermelerinin daha insani ve çocuk haklarına uygun olacağı unutulmamalıdır” ifadelerini kullandı.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al