UTANAN ERKEKLER ARTIYOR

UTANAN  ERKEKLER ARTIYOR

Habertürk

Erkeklerde meme bölgesinin kadın tipinde aşırı büyümesi bunalıma sokuyor, güven eksikliği yaratıyor.

 

 
Erkeklerde meme büyümesi olarak bilinen “jinekomasti” durumu son yıllarda artış gösteriyor.

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Zekeriya Kul, “Erkeklerde meme bölgesinin kadın tipinde aşırı büyümesi kişileri bunalıma sokuyor, güven eksikliği yaratıyor. Erkekler yaz aylarında denize gitmeye çekiniyorlar, göğüsleri ortaya çıkaran tişörtler giyemiyorlar, kız arkadaşlarından utanıyorlar ve yıllarca sıkı korse ya da bandaj kullanarak göğüslerini saklamaya çalışıyorlar. Bu durum cinsel hayatlarını da etkiliyor” dedi.

Dr. Kul, erkeklerin konuşulmasından dahi hoşlanmadıkları bu durumla, çok sık karşılaştıklarını söyledi. Genelde ergenlik döneminde veya daha ileri yaştaki erkeklerde görüldüğünü ifade eden Kul bu durumun hormonal kaynaklı olabileceğini, daha çok yapısal ve genetik nedenlerden dolayı ortaya çıktığını dile getirdi.

Jinekomasti estetiği için kendisine başvuran kişilerde son yıllarda artış olduğunu ifade eden Zekeriya Kul, “Jinekomasti ameliyatı her ne kadar keyfi bir ameliyat gibi gözükse de, kişilerin psikolojisi düşünüldüğünde zaruri bir nitelik taşıyor. Erkeklerin kendilerine güvenlerini geri kazandırıyor ve yaşam kalitelerini artırıyor” dedi. Jinekomasti ameliyatı, herhangi bir yaşta yapılabilebiliyor ve hasta, ameliyatın hemen ertesinde normal hayatına dönüyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al