ÜSKÜDAR'A ÜNİVERSİTE

ÜSKÜDAR'A ÜNİVERSİTE

Merzifon'un bölgesel gazetesi Pusula,  manşetinde Prof. Dr. Nevzat Tarhan'a yer verdi. NP İstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi'nin Yönetim Kurulu Başkanı ve kurucusu olduğu İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı başkanı  Prof Dr. Nevzat Tarhan'ın hayatına ve başarılarına yer veren gazete, Türkiye'nin ilk psikiyatri hastanesi olma özellliğini taşıyan NPİstanbul Hastanesi'ne de övgüler yağdırdı.

İşte Pusula Bölgesel Gazetesi'nde çıkan o haber...

ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ KURULUYOR

Merzifon'umuzun gurur kaynağı Prof Dr. Nevzat Tarhan’ın kurucusu olduğu İDER (İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı )Vakfınca kurulacak olan Üsküdar Üniversitesi’ne ait tasarı TBMM'ne sunuldu.

Merzifon'umuzun gurur kaynağı Prof Dr. Nevzat Tarhan'ın kurucusu olduğu İDER (İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı) Vakfı'nca kurulacak olan Üsküdar Üniversitesi'ne ait tasarı TBMM'ne sunuldu. Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısına göre, üniversite; İnsan ve Toplum Bilimleri, Mühendislik ve Doğa Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve İletişim Fakülteleri, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ile Sağlık, Sosyal ve Fen Bilimleri Enstitülerinden oluşacak.

NEVZAT TARHAN KİMDİR?


Merzifon'da 1952 yılında doğdu. 1969 yılında Kuleli Askeri Lisesini 1975 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdi. GATA stajı, Kıbrıs ve Bursa kıta hizmetinden sonra 1982 yılında GATA’ da Psikiyatri uzmanı oldu. Erzincan ve Çorlu'da hastane hekimliği sonunda GATA Haydarpaşa'da yardımcı Doçent (1988) ve Doçent (1990) oldu. Klinik direktörlüğü yaptı.

Albaylığa (1993) ve Profesörlüğe (1996) yükseldi. 1996-1999 yılları arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesinde öğretim üyeliği ve Adli Tıp Kurumunda bilirkişilik yaptı. Kendi isteğiyle emekli oldu. Halen Memory Center isimli Nöropsikiyatri Merkezi'nin yöneticiliğini, Türkiye'nin ilk nöropsikiyatri hastanesi olan NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi'nin Yönetim Kurulu Başkanlığını ve (İDER) İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfının Başkanlığını yapmaktadır. 31 'i uluslararası olmak üzere 100'ün üzerinde yayını vardır. İngilizce ve Almanca bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

İlk Nöropsikiyatri hastanesi

Nöropsikiyatri İstanbul Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tarhan, gelişen teknolojiyle birlikte görüntüleme teknikleri ve psikiyatrideki yeniliklerin nöroloji ve psikiyatriyi birbirine çok fazla yakınlaştırarak nöropsikiyatriyi doğurduğunun altını çizerek ülkemizde bu alanın ihtiyacını karşılamayı temel hedefleri olarak gösteriyor. Türkiye'nin ilk Nöropsikiyatri hastanesi olma özelliği taşıyan Nöropsikiyatri İstanbul Hastanesi İstanbul'da hizmete açıldı.

NP Grup'un yarattığı Nöropsikiyatri İstanbul Hastanesi; Anadolu yakasında Ümraniye'deki yerinde 7.000 m2'lik kapalı alan, 50 yatak kapasiteli açık ve kapalı servisleri, yoğun bakım ünitesi ve Nöropsikiyatri ile ilgili birçok yeni çalışma yürütüyor. 2006 Haziran ayında hizmete açılan ve Prof. Dr. Nevzat Tarhan'ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu NP İstanbul Hastanesi'nin kuruluş fikri aslında 1999 yılma kadar uzanıyor. 1996 yılında TSK'nden emekli olan Psikiyatrisi Prof. Dr. Nevzat Tarhan, 1998 yılında Merkezi ABD'de bulunan Memory Center Nöropsikiyatri Merkezleri'nin Türkiye temsilciliğini alarak yeni yeni gelişmekte olan Nöropsikiyatri uygulamalarını ülkemize getirmeye karar veriyor. Türkiye'nin ilk Nöropsikiyatri hasta nesiyle ilgili NP İstanbul Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tarhan gelişen teknolojiyle birlikte özellikle görüntüleme tekniklerindeki yeniliklerin nöroloji ve psikiyatriyi birbirine çok fazla yakınlaştırarak nöropsikiyatriyi doğurduğunun altını çizerek ülkemizde bu alanın ihtiyacını karşılamanın NP Grup olarak temel hedefleri olduğunu belirtiyor.

1998 yılında İstanbul Caddebostan'da dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirci'm katılımıyla açılışı yapılan, bilgisayarlı beyin haritalama metodunun uygulandığı bir merkezle başlayan Nöropsikiyatri yolculuğu yıllar içinde ihtiyaçların da artmasıyla birlikte çok yönlü bir Nöropsikiyatri merkezine dönüşüyor.

"Merkez kurulduğunda bir hastane ihtiyacının olacağını biliyorduk, polikliniği olan bir daim hastanesi de olmalıdır " diyor Nevzat Tarhan ve NP İstanbul'u kurma sebeplerini şu sözlerle açıklıyor:

"Bilgisayar teknolojisinin hızla gelişmesiyle birlikte beynin çalışmaları ölçülebilir hale geldi. Bundan önceleri psikiyatride en büyük sıkıntı ölçülebilirlikti. Hastalıklarda somut biyolojik bozulmaları tam ve net olarak ölçemiyorduk. Oysa şimdi bu konularda büyük gelişmeler var. Uyguladığımız tedaviden önce ve sonra beyin görüntülemesini aldığımızda gelişmeleri takip edebilir hale geldik. Caddebostan'daki Memory Center bu amacın ilk adımıydı.

Memory Center' daki hasta akışımız bir ihtiyaç doğurdu ve bize bu hastaneyi kurmayı zorunlu hale getirdi. Kurumun hasta yatışlarını sağlayabileceği bir ortam ihtiyacı çok fazla ön plana çıkmıştı. Hastalarımızı başka hastanelerde yatırmak zorunda kalıyorduk ama istediğimiz verimi alamadığımız oluyordu.

Eski anlayış depo hastaneleri gibiydi ve rehabilitasyon amaçlıydı. Oysa psikiyatri anlayışı artık değişti. Beyin fonksiyonlarını daha rahat anlayabilip ölçebildiğimiz için çok daha güçlü tedaviler geliştirildi. Beyin fonksiyonlarını ölçüp güçlü tedaviler uygulayabilme şansından dolayı bütün dünya da buna dönük bir yönelim oluştu.

Biz de Türkiye'de bunun ilk adımını atmış olduk. NP İstanbul bu anlamıyla Türkiye'nin ilk nöropsikiyatri hastanesi.

Üniversitelerde dahi nöropsikiyatri uygulamaları nörolog ve psikiyatristin vaka üzerinde birlikte tartışması şeklinde yapılıyor. Bunun için ayrı bir klinik yok, iki kliniğin ortak çalışması şeklinde yürütülüyor.

"NPİSTANBUL Hastanesi'nde Türkiye'de ilk kez 24 saat hizmete hazır nöropsikiyatrik acil  servis ve yine Türkiye'de ilk kez 24 saat psikiyatrik ambulans hizmeti sunuluyor. Acil psikiyatri, açık klinik, çocuk psikiyatri kliniği, bayanlar için yataklı hizmet sunan pembe klinik, erkekler için yataklı hizmet sunan mavi klinik, özel bağımlılık servisi hizmeti veren turuncu klinik, yumuşak odalar, EKT Birimi, yoğun bakım birimi, fototerapi-uyku laboratuarı, nörobilim merkezi, nöropsikoloji laboratuarı, toksikoloji laboratuarı, ergoterapi birimi, grup tedavi birimi, müzikle tedavi birimi, rehabilitasyon amaçlı yaz ve kış bahçeleri hastanede bulunan bölümler arasında.

1998 yılında İstanbul Caddebostan'da dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in katılımıyla açılışı yapılan, bilgisayarlı beyin haritalama metodunun uygulandığı bir merkezle başlayan Nöropsikiyatri yolculuğu yıllar içinde ihtiyaçların da artmasıyla birlikte çok yönlü bir Nöropsikiyatri merkezine dönüşüyor.

NPİSTANBUL HASTANESİ'NE kapıdan içeri girdiğiniz andan itibaren size evinizdeymiş hissi veriyor. Hasta odalarında sanki kendi odanızda istirahat ediyormuş gibi hissedebilir ve koridorlarda yürürken bir anda kendinizi küçük, güzel bir şehrin sokaklarında zannedebilirsiniz. Her odada kırılmaz cam kullanılmış bu nedenle hapislik hissi veren demir parmaklıklar yok. Dijital görüntüleme sistemi ile isteğe bağlı olarak tedavi takibi yapılabiliyor. Hastalara telsiz telefon ve kablosuz internet bağlantısı imkânları da sunulmuş. Tüm bölüm kapıları manyetik kartlı geçiş sistemine sahip.

Prof. Dr. Tarhan kurdukları sağlık tesisinin ve yaptıkları yatırımın dünyada çok az benzerinin olduğunu belirtiyor. Tarhan, yurtdışından da birçok hastaya tedavi sunduklarını ekleyerek konuyla ilgili şu bilgileri veriyor:

"Yurtdışından hastalarımız geliyor. Suriye, Libya, Arabistan gibi ülkelerden hastalarımız oluyor. Örneğin geçenlerde Suudi Arabistan'dan gelen bir hastamız vardı. Bu hastamız, beyin dalgalarını Düşünce gücüyle düzeltme esasına dayanan bir tedavi için ilk burada tedavi etapta Kanada'daki bir merkeze başvurmuş, oradaki merkezde, bu tedavinin Türkiye'de de uygulandığını belirterek hastayı bize yönlendirdi. Daha önce hekim hekim dolaşmış hastalar var, özellikle tedaviye dirençli hastalar bunlar, bunlarla ilgili tedavi başarımız oldukça yüksek. Biz, zor psikiyatrik vakalara talibiz.

Çünkü tüm bu sorunları kolaylıkla çözebilecek bir sağlık tesisi kurduk." Verdikleri hizmette en önemli ilkelerinin bilimsellik, sürekli gelişim, hasta odaklı hizmet, tedavide mahremiyet ve hizmette açıklık olduğunu belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan kendilerine ve hastanelerine olan güvenlerini ise şu sözlerle ifade ediyor:

"Yaptığımız işi ciddiye alıyoruz, birçok ilki ve yeniliği başarmaya çalışıyoruz, örneğin hastanemiz Türkiye'de bünyesinde MRI' ı ve Farmakogenetik Laboratuvarı ile ilaç kan düzeyi bakarak kişiye özel tedavi imkanı sunmuş olan ilk psikiyatri hastanesidir. İşin içinden insanlar olarak böyle bir hastaneye ihtiyaç olduğunu biliyoruz. Yaptığımız işi biliyoruz ve kendimize güveniyoruz. Ayrıca aldığımız olumlu sonuçlar bizi daha mutlu ediyor." 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al