Deprem Travma Psikolojisi

Üsküdar Üniversitesi resmen kuruldu

Üsküdar Üniversitesi resmen kuruldu

Üsküdar Üniversitesi resmen kuruldu


Şaban Özdemir (NPGRUP) - A.A

 
İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı tarafından İstanbul'da kurulması planlanan Üsküdar Üniversitesi artık resmen kuruldu.
 
Amaca uygun üniversite kurmak vizyonuyla 2008 Eylül ayında çalışmalarına başlanan Üsküdar Üniversitesi resmi gazetede yayınlanarak resmen kuruldu.

Ülkemizin sosyo-ekonomik ve kültürel yapısına katkı amacıyla yola çıkan; bilim, sağlık, turizm, tarih ve kültür kaynakları yönetimi alanlarında uluslararası düzeyde eğitim ve araştırmayı hedefleyen Üsküdar Üniversitesi, 2011 - 2012 Eğitim-Öğretim yılında eğitime başlamayı amaçlıyor. Cumhurbaşkanının onayının ardından kanun resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

03 Mart 2011 Perşembe günü 27863 sayılı resmi gazeteye göre;

"Ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi başkanlığının teşkilat ve görevleri hakkında kanun

Kanun No. 6114
Kabul Tarihi: 17/2/2011

MADDE 12 - 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununa aşağıdaki ek maddeler eklenmiştir.
Üsküdar Üniversitesi

EK MADDE 137 - İstanbul'da İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı tarafından
2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun vakıf yükseköğretim kurumlarına ilişkin hükümlerine tabi olmak üzere, kamu tüzel kişiliğine sahip Üsküdar Üniversitesi adıyla bir vakıf üniversitesi kurulmuştur.

Bu Üniversite, Rektörlüğe bağlı olarak;

a) İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesinden,

b) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinden,

c) Sağlık Bilimleri Fakültesinden,

ç) İletişim Fakültesinden,

d) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulundan,

e) Sağlık Bilimleri Enstitüsünden,

f) Sosyal Bilimler Enstitüsünden,

g) Fen Bilimleri Enstitüsünden,

oluşur."

Denildi…

Öte yandan aynı kanunda; "İstanbul Gelişim Üniversitesi, Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi, Bursa Orhangazi Üniversitesi, Türk Hava Kurumu Üniversitesi Ankara Bilge Üniversitesi, Altın Koza Üniversitesi ve Gedik Üniversite'lerinin de kurulmasına karar verildi.     

VAKIF ÜNİVERSİTELERİ KURULACAK

       
Kanunla ayrıca, İstanbul Gelişim Üniversitesi, Alanya Hamdullah Emin Paşa  Üniversitesi, Üsküdar Üniversitesi, Bursa Orhangazi Üniversitesi, Ankara Bilge  Üniversitesi, Ankara'da Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Altın Koza Üniversitesi ve  Gedik Üniversitesi adlarıyla yeni vakıf üniversiteleri kurulacak.


Tüm lise ve dengi okul mezunları, Polis Meslek Yüksekokulları ile  akademilerine girebilecek. Daha önce, “genel lise, erkek teknik öğretim, kız  teknik öğretim, ticaret ve turizm öğretimine bağlı okul” mezunları bu okullara  girebiliyorlardı.

ÖSYM'ye 260, YÖK'e de 28 kadro tahsis edilecek. Bazı mevcut  üniversitelere de kadrolar verilecek.

İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı Başkan'lığını Prof. Dr. Nevzat Tarhan yapıyor.
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi ve NP Sağlık Grubu’ndan depremzedelere psikolojik destek.
  • Sinirbilim alanında küresel ölçekte seçkin bilim insanlarının yer aldığı Beyin Haritalama ve Tedavileri Derneği (Society for Brain Mapping and Therape
  • Psikiyatri Bilimleri ve Araştırmaları Derneği tarafından düzenlenen “7. Psikiyatri Zirvesi ve 14. Anksiyete Kongresi” 5 – 8 Kasım 2022 tarihleri arası
  • NPİSTANBUL Hastanesi’nin de içinde yer aldığı NP Sağlık Grubu çatısı altında 1999 yılından bu yana EEG Teknisyeni olarak görev yapan ve geçtiğimiz gün
  • Psikiyatrist, yazar Prof. Dr. Nevzat Tarhan, resmi YouTube hesabında yer verdiği içerikleriyle de milyonlarca kişiye ulaşıyor.
  • Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi, uzman kadrosunu güçlendirmeye devam ediyor.
  • Randevu Al