Üsküdar Üniversitesi öğrencilerinden dünyaya anlamlı çağrı

Sosyolojik açıdan ortaya çıkardığı çalışmalarla büyük yankılar uyandıran Üsküdar Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı, koronavirüsün dünyada giderek yayılması nedeniyle öğrencileri ile önemli bir sosyal harekete imza attı.

Üsküdar Üniversitesi öğrencilerinden dünyaya anlamlı çağrı

Koronavirüs salgınının ayrım gözetmeksizin tüm insanlığı tehdit eden küresel bir salgın hastalık haline gelmesi, küresel bir pandemiye dönüşmesi üzerine Üsküdar Üniversitesi Sosyoloji Kulübü öğrencileri Sosyoloji Bölüm Başkanı  Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı öncülüğünde sosyal bir hareket başlattı. Dünya genelinde Kanada, İtalya, Polonya, Azerbaycan, Kırıgızistan, Endonezya, Brezilya, Suriye, Uganda gibi çeşitli ülkelerden katılımcılar bir araya gelerek ‘Dünya Evimizdir’ adlı video içerik hazırladı.

Sosyolojik açıdan ortaya çıkardığı çalışmalarla büyük yankılar uyandıran Üsküdar Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı, koronavirüsün dünyada giderek yayılması nedeniyle öğrencileri ile önemli bir sosyal harekete imza attı.

Daha yaşanabilir bir dünya istiyorlar

Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı ve Sosyoloji Kulübü öğrencilerinin hayata geçirdiği sosyal harekette dünyanın tüm insanların ortak evi olduğununun vurgulandığı bir video hazırlandı. Videoda, evimizi hem kendimiz hem de sonraki kuşaklar için daha mutlu, refah, insancıl ve yaşanabilir kılmak adına beliren sorunlar için tüm dünya genelinde ortak çözüm yolları aranmalı mesajı veriliyor. Bu amaçla, ‘Bir tuğla da sen koy’ sloganı ile tüm dünyaya kendi evlerinden seslenerek, dünya sorunları karşısında birlik ve beraberlik çağrısı yapıldı.

Virüs küresel sorunların çözülmesi için fırsatlar sunuyor

‘Bir tuğla da sen koy’ projesi ile eldeki krizin dünya sorunlarının yeniden sorgulanması ve tüm insanların yeryüzü sorunlarına daha bilinçli ve farkındalık düzeyinde artışla yaklaşmalarını sağlamak hedefleniyor. Virüs tehdidinin dünya genelinde birçok küresel sorunun çözümlenmesi için önemli bir fırsat oluşturabileceğini vurgulayan projede, özellikle dünyada mevcut savaş ve çatışmaların durdurulması, anlaşmazlıkları çözebilen etkin bir uluslararası faaliyet mekanizmasının tesisi, küresel düzeyde risk oluşturan çevre kirliliğine karşı devletleri bağlayıcı düzenlemeler yürütülebilmesi gibi çözüm yolları arayışı dile getirildi.

Çağrıya katılımlar Türkiye’yi aştı

Öğrencilerin hazırladıkları video ile başlattıkları sosyal harekete Kanada, İtalya, Polonya, Azerbaycan, Kırgızistan, Endonezya, Brezilya, Suriye, Uganda gibi çeşitli ülkelerden katılımcılar kendi videoları ile katılarak destek verdi. Projenin senaryo kısmının oluşturulmasında Prof.Dr. Ebulfez Süleymanlı”ya Sosyoloji Bölümü öğrencileri Ceren Atlı, Zeynep Sena Cengiz, Sinem Dağangönül yardımcı olurken, videonun kurgusu yine sosyoloji bölümü öğrencileri Bilge Evren ve Nuşah Yılmaz tarafından yapıldı.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Türkiye genelinde 7 bin 140 kişinin katıldığı çalışma ilginç sonuçlarıyla dikkat çekti. Araştırmaya göre gençler ve kadınlar daha yalnız.
  • Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, 2005-2010 ile 2015-2022 dönemleri Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu Kontrol Kurulu Üyesi ve önceki Başkanı P
  • Aileler Üniversitede Projesi, pilot uygulamanın ardından kapsamı genişletilerek “Kişilerarası Şiddetin Önlenmesi: Saydam Bakış” projesi ile Pendik ilç
  • Evliliğin gençler için ne ifade ettiği sorusuna katılımcı ülkeler genelinde yarıdan fazla katılımcı %58.6 oranla “Mutlu bir beraberlik” cevabını verdi
  • Üsküdar Üniversitesi araştırmacıları G20-N20 Konferansında çalışmalarını anlattı.
  • İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen Türkiye’nin bu alandaki ilk ve tek festivali olan Üsküdar Üniversitesi 7. Bilim ve Fikir F
  • Randevu Al