Üsküdar Üniversitesi’nden BM’ye tam destek!

Üsküdar Üniversitesi’nden “toplumsal ayrımcılık” ile mücadelede BM’ye tam destek!

Üsküdar Üniversitesi’nden BM’ye tam destek!

Birleşmiş Milletler (BM) Küresel İlkeler Sözleşmesi ve “UN Women” kapsamında oluşturulan “Kadının Güçlenmesi Prensipleri” (WEPs) kapsamındaki 7 ilke, Üsküdar Üniversitesi tarafından da benimsendi. Kurucu Rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan, toplumsal cinsiyet eşitliğini “hak” ve “fırsatlarda eşitlik” olarak gördüklerini söyledi.

Üsküdar Üniversitesi, 2017 yılında yayımlanan “Taciz ve Ayrımcılığı Önleme Yönergesi” ile özellikle kadınların toplumsal hayatta karşılaştığı bu tür olumsuzluklara karşı kararlı bir duruş sergilemişti. Üniversite bu kez de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde BM’nin “Kadının Güçlenmesi Prensipleri”ni (WEPs) benimseyerek toplumsal cinsiyet ayrımcılığı ile mücadeledeki etkinliğini bir kez daha vurgulamış oldu.

Prof. Dr. Tarhan: “Toplumsal cinsiyet eşitliğini ‘hak’ ve ‘fırsatlarda eşitlik’ olarak yorumluyoruz”
Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü ve Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, üniversite olarak cinsiyet ayrımı yapmaksızın tüm çalışanlar için özgür ve huzurlu bir ortam oluşturmayı hedeflerken, psikolojik baskı ve ayrımcılığa sıfır tolerans gösterdiklerini kaydetti. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, şunları söyledi:

“2017 yılında yayımladığımız ‘Taciz ve Ayrımcılığı Önleme Yönergesi’ ile özellikle kadınların toplumsal hayatta karşılaştığı bu tür olumsuzluklara karşı kararlı duruşumuzu göstermiştik. Bizler, toplumsal cinsiyet eşitliğini “hak” ve “fırsatlarda eşitlik” olarak yorumluyoruz. Bu nedenle Birleşmiş Milletler (BM) tarafından oluşturulan “Kadının Güçlenmesi Prensipleri” (WEPs) kapsamındaki 7 ilkeyi benimsemekten memnuniyet duyacağımızı ifade etmek istiyoruz. Üsküdar Üniversitesi mensupları olarak ‘cinsiyetçiliğin, ırkçılıkla eş değerde bir ayrımcılık’ olduğunu düşünüyoruz. Sadece ülkemizde değil, tüm dünyada kadınlara karşı gerçekleştirilen fiziksel ve duygusal zorbalıkların her zaman karşısında durmaya devam edeceğimizi, kadınların güçlendirilmesi için ulusal ve uluslararası platformlarda her türlü desteği sağlamaya hazır olduğumuzu açıkça beyan ediyoruz”.
Üsküdar Üniversitesi’nin benimsediği  “Kadının Güçlenmesi Prensipleri”nin (WEPs) 7 ilkesi şöyle:

1. Toplumsal cinsiyet eşitliği için üst düzey kurumsal liderlik sağlanması,

2. İş yaşamında cinsiyet eşitliğinin desteklenmesi, ayrım yapmama ilkesine saygı gösterilmesi,

3. Kadın ve erkek çalışanların sağlık, güvenlik ve refahının sağlanması,

4. Kadınların eğitim, kurs ve profesyonel gelişim olanaklarının desteklenmesi,

5. Kadınların güçlenmesi için girişimci gelişimi, tedarik zinciri, pazarlama yöntemlerinin uygulanması,

6. Toplumsal girişimler ve savunuculuk çalışmalarıyla eşitliğin teşvik edilmesi,

7. Toplumsal cinsiyet eşitliğiyle ilgili başarıların değerlendirilmesi, halka açık raporlanması.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) toplumsal cinsiyet tanımı

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) de daha önce resmi web sitesinde yayımladığı “toplumsal cinsiyet” tanımında "Toplumsal cinsiyet, kadın, erkek, kız ve erkek çocukların sosyal olarak inşa edilmiş özelliklerini ifade eder. Bu, kadın, erkek, kız veya erkek çocuk olmakla ilgili normları, davranışları ve rolleri ve ayrıca birbirleriyle olan ilişkileri içerir. Sosyal bir inşa olarak toplumsal cinsiyet, toplumdan topluma ve zamana göre değişiklik gösterir” ifadelerine yer vermişti.
Konuyla ilgili metnin orijinaline https://www.who.int/health-topics/gender#tab=tab_1 linkinden erişilebiliyor.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Türkiye genelinde 7 bin 140 kişinin katıldığı çalışma ilginç sonuçlarıyla dikkat çekti. Araştırmaya göre gençler ve kadınlar daha yalnız.
  • Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, 2005-2010 ile 2015-2022 dönemleri Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu Kontrol Kurulu Üyesi ve önceki Başkanı P
  • Aileler Üniversitede Projesi, pilot uygulamanın ardından kapsamı genişletilerek “Kişilerarası Şiddetin Önlenmesi: Saydam Bakış” projesi ile Pendik ilç
  • Evliliğin gençler için ne ifade ettiği sorusuna katılımcı ülkeler genelinde yarıdan fazla katılımcı %58.6 oranla “Mutlu bir beraberlik” cevabını verdi
  • Üsküdar Üniversitesi araştırmacıları G20-N20 Konferansında çalışmalarını anlattı.
  • İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen Türkiye’nin bu alandaki ilk ve tek festivali olan Üsküdar Üniversitesi 7. Bilim ve Fikir F
  • Randevu Al