Üsküdar Üniversitesi'nde gazetecilik atölyesi düzenlendi

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde düzenlenen Uygulamalı Veri Gazeteciliği Atölyesi’ne katılan gazeteci Pınar Dağ, gazeteci adaylarıyla deneyimlerini paylaştı.

Üsküdar Üniversitesi'nde  gazetecilik atölyesi düzenlendi

Veri Gazeteciliği eğitmeni, gazeteci Pınar Dağ koordinatörlüğünde Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesinde uygulamalı veri gazeteciliği atölyesi düzenlendi.

Üsküdar Üniversitesi Nermin Tarhan Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen atölyenin ilk bölümünde Pınar Dağ, “veri haberciliği ve açık veri neden önemli hale geliyor” sunumu yaptı. Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü 4. Sınıf öğrencisi Sadettin Demirel de veri odaklı proje üretimini karşılaştığı zorluklar üzerine düşüncelerini paylaştı.

WİKİLEAKS VE VERİ GÜDÜMLÜ GAZETECİLİK Üsküdar Üniversitesi'nde  gazetecilik atölyesi düzenlendi

Açık veriyi “herkes tarafından ücretsiz ve özgürce kullanılabilen, yeniden kullanılabilen ve dağıtılabilen veri” olarak tanımlayan Pınar Dağ, açık verinin veri güdümlü gazeteciliğin itici gücü olduğunu söyledi.

Veri odaklı gazetecilik disiplini için Wikileaks belgelerinin önemine değinen Dağ, 2011 yılında ortaya çıkan Wikileaks skandalı öncesinde veri gazeteciliği teriminin dahi kullanımda olmadığını kaydederek Wikileaks, Swissleaks gibi bilgi / veri sızıntılarının bu alanın oluşmasında büyük pay sahibi olduğunu söyledi.

Wikileaks sızıntısı sonucu elde edilen veri ile oluşturulan çalışmalardan biri olan “Irak Savaşı Günlükleri” örnek olarak incelendi.

“VERİ GAZETECİLİĞİ YÜKSEK KAMU YARARI İÇERMELİ”

Açık veri farkındalığının artması için devlet kurumlarının veri tabanlarını vatandaşlarına, gazetecilere, sivil toplum kuruluşlarına açması gerektiğini belirten Pınar Dağ, bu sayede yönetimde sivil iradenin ve sivil denetimin artacağını, şeffaf devlet yönetiminde açık verinin önemli bir role sahip olduğunu dile getirdi.

Açık veri gazeteciliğiyle aynı zamanda kamu yararı yüksek proje ve politikalar üretilebileceğine değinen Pınar Dağ, veri gazeteciliğinin yüksek kamu yararı içermesi gerektiğini vurguladı.

“TÜRKİYE’DE NİTELİKLİ VERİ EKSİKLİĞİ VAR”

Kadir Has Üniversitesi 4. sınıf öğrencisi Sadettin Demirel veri güdümlü proje üretiminde karşılaştığı zorluklardan bahsetti. Türkiye’de özellikle lokasyon verileri alanında büyük bir eksiklik olduğunu, Türkiye haritası üzerinde yapılacak herhangi bir görselleştirme çalışmasında coğrafi verilere yerel kaynaklardan değil ancak alternatif yabancı kaynaklardan ulaşılabildiğini dile getirdi.

Demirel, Türkiye’de birçok alanda özellikle makine okunabilirliği olan, açık veri lisanslı, güncel, dijital ve çevrim içi olarak ulaşılabilen niteliklere sahip verilere ulaşılamadığını söyledi.

VERİ TOPLAMA VE KAZIMA İŞLEMİ YAPILDI

İkinci bölümde ise iletişim fakültesi öğrencileri ile veri toplama, veri kazıma ve veri temizleme pratiği yapıldı.

İlk olarak katılımcılar 3’erli ve 4’erli olmak üzere 6 gruba ayrıldı. Ve  her grup veri toplayacağı konuyu kendisi belirledi.

Seçilen konular arasında hayvan hakları kategorisinde yürütülen change.org kampanyaları, toplu taşıma ulaşım sisteminin engelli vatandaşlara göre entegre olup olmadığı ve Türkiye’de kadına yönelik şiddet olayları yer aldı.

Gruplar kendi içinde üzerine çalışacakları konu üzerinde beyin fırtınası yaptı, ulaştıkları verinin niteliğini, güncel olup olmadığını, açık veri olup olmadığını tecrübe etti. Sonrasında bulunan verileri bir web veri kazıma aracı olan import.io ile kazıma pratiği yapıldı. Atölyenin son kısmında ise yapılandırılmış veri seti ile füzyon haritası çalışması yapıldı.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Haydi Tut Elimi Derneği ve dünyadaki tüm çocukları kapsayacak şekilde projeler geliştiren ve problemlerine çözüm aramak amacıyla
  • Gençlik ve Spor Bakanlığı desteğiyle, Üsküdar Üniversitesi bünyesinde 2010 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren Haydi Tut Elimi Derneği ve Amasya
  • Üsküdar Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı açılışı, düzenlenen bir törenle gerçekleştirildi. Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Ta
  • Üsküdar Üniversitesi ve NPİSTANBUL Hastanesi bu yıl 17’incisi gerçekleştirilen EEG and Clinical Neuroscience Society (ECNS) kongresine katıldı.
  • Dünyanın 10 ülkesinden ve özerk bölgesinden Türk dilleri konuşan gönüllüler, 21-23 Ekim 2022 tarihinde Üsküdar Üniversitesi’nde gerçekleşen Wikidata İ
  • Van’da düzenlenen 6. Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi’ne katılan Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, metaverse’nin evrenin bir simü
  • Randevu Al