Deprem Travma Psikolojisi

Üsküdar Üniversitesi felsefeye yeni bir bakış getiriyor

Üsküdar Üniversitesi’nde felsefeye yeni bir bakış getiriyor. Üsküdar Üniversitesi'nin yeni eğitim anlayışıyla öğrenciler birçok disiplini bir arada görme imkanına sahip olacak.

Üsküdar Üniversitesi felsefeye yeni bir bakış getiriyor

Üsküdar Üniversitesi’nde felsefeye yeni bir bakış getiriyor.  Üsküdar Üniversitesi'nin yeni  eğitim anlayışıyla öğrenciler birçok disiplini bir arada görme imkanına sahip olacak.

Multidisipliner eğitim anlayışıyla öğrencilerinin birçok disiplini bir arada görme imkânına sahip olacağına dikkat çeken Prof. Dr. Adnan Ömerustaoğlu, felsefe ve psikolojiyi de öğrencilerin bir arada okuyacaklarını söyledi. Böylece felsefeyi farklı bir noktaya çekeceklerini kaydeden Ömerustaoğlu, Üsküdar Üniversitesi’nde felsefenin yeni anlam kazanacağını belirtti. HABERTÜRK Televizyonu’nda Müge Arda’nın sunduğu “Eğitim ve Yaşam” programına konuk olan Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Zelka ve Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Ömerustaoğlu, yeni eğitim öğretim yılında öğrenci alacak üniversitenin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ’Nİ TANIYIN

Klinik uygulamada üniversite olarak kendilerini alternatifsiz gördüklerini vurgulayan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Zelka, bu düzey ve konsepte tedavi veren tek hastane NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi ile birlikte eğitim verecek olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Pratikte psikoloji, psikiyatri ve nöroloji disiplinlerini buluşturan hastaneden fayda sağlayacaklarına vurgu yapan Zelka, davranış genetiği ve biyomühendislikte de iddialı olduklarının altını çizdi. Prof. Dr. Mehmet Zelka;

REKABET KALİTEYİ GETİRECEK

“İş zekâsına da önem veriyoruz. Halen 3 tane faal uygulama araştırma merkezimiz var. Akademik kadroyu oluştururken ciddi markajla oluşturduk. 83 öğretim elemanı kadromuzda.  Üniversite sayılarının artması eğitim adına güzel gelişmeler. Bu Rekabet kaliteyi getirecektir. Tematik üniversitelerin öne çıkması da bu nedenle. Kendi alanında uzmanlaşmış üniversiteler ortaya çıkacaktır. Biz de bunlardan biriyiz. Üniversitelerin çoğalmasından rahatsız olmamak gerekir. Öğrenciler sadece teorik bilgileri almayacaklar. Araştırma merkezlerimiz var. Öğrenciler buralarda klinik uygulamaları da görebilecek.

ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ'NDEN HABERLER

ZELKA; BURSLARDA DA İDDİALIYIZ

Burs konusunda da iddialıyız. 4 farklı kategoride 15 farklı bursumuz var. Öğrencilerimize eğitim süreleri boyunca burs vereceğiz, kesintiye uğramayacak. Tercihe ve başarıya bağlı olarak verilen burslar haricinde ekstra başarılarda da öğrencilerimize burs vereceğiz. Türkiye’de burs konusunda da bir ilki gerçekleştireceğiz. Rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve Mütevelli Heyetinin hassasiyeti kapsamında özellikle yetimlere, çocuk esirgeme kurumunda yetişmiş çocuklara ve şehit, gazi çocuklarına burs vereceğiz.” Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Ömerustaoğlu ise bilginin ikiye katlandığı, teknolojinin geliştiği dünyada üniversite olarak yer almanın, bilgi üretmenin cesaret işi olduğunu sözlerine ekledi. Bunun kendileri için de geçerli olduğuna vurgu yapan Ömerustaoğlu, kadro olarak idealist insanlardan oluştuklarını kaydetti. “Öğretim üyelerimiz kendi ideallerini gerçekleştirmek için bir araya geldiler. Bilgi üretmekte, eğitimde, sosyal sorumluluklarda iddialıyız. Yeni olmasına rağmen 16 yıllık birikimimiz var. İyi eğitim veriyorsanız iyi bilim üretiyorsunuzdur. Bu üç başlığı ayırmamak gerekir. Ciddi projelerimiz var. Milli Eğitim olsun Aile Bakanlığı olsun önemli projelerimiz var.

DİSİPLİNLER ARASI İŞBİRLİĞİ VAR

Disiplinler arası bir işbirliği var. Günümüzde artık araştırmalarda tek bir disiplinin bir konu üzerinde yoğunlaşmasıyla sonuç almak mümkün olmayabiliyor. İnsan davranışı bir de davranışla alakalı bir beyin var. Bir de beyin üstü bir bilinç var. Bunun için farklı disiplinlere ihtiyaç duyuyoruz.  Multidisipliner çalışmayı esas alan bir üniversiteyiz. En verimli sonucu almayı hedefliyoruz.

AKADEMİSYEN ÖĞRENCİ İŞBİRLİĞİ OLACAK

Bu sadece akademisyenlerin işbirliği değil öğrencilerimiz de işin içinde olacak. Felsefeye gelen psikoloji okuyabilecek. Artık insanlarımız çok yönlü yetişmek zorunda biz bunu yapacağız. Birçok olanda sertifika programlarımız olacak. Bunlarla da öğrencilerimizi hayata hazırlayacağız. Çok yönlü bir donamına sahip olacaklar. Yaptığımız iş verimli oluyor mu bunu da sorgulayacağız. Kendimizi de sorgulamaya acıyoruz. Çağımız onu gerektiriyor çünkü. İyi eğitim iyi gelecektir. Eğitime yapılan harcama boşa yapılan harcama değil.

FELSEFEYE YENİ BAKIŞ GETİRİYORUZ

Psikoloji ve felsefeyi birlikte okuyacak öğrencilerimiz. Felsefeyi farklı bir yana çekeceğiz. Nörofelsefe çalışmaları önem taşıyor. Uygulamalı felsefe ve etik yüksek lisans eğitimi açacağız önümüzdeki süreçte. Biz dünya sorunları karşısında felsefe diyoruz. Aklı kullanma burada etkili ve verimli kullanmayı insanlara önermeyi hedefliyoruz.” PROGRAMI BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ... Şaban Özdemir (NPGRUP)
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi ve Üsküdar Belediyesi iş birliğinde depremzede ailelere ve çocuklarına yönelik psikolojik destek buluşması g
  • Üsküdar Üniversitesi, 10 yıldan bu yana Pozitif Psikoloji dersleri veriyor.
  • Üsküdar Üniversitesi tarafından bu yıl “İyilik Bilimi / İyilikten Ne Doğar? & Deprem ve Travma Sonrası Büyüme” temasıyla düzenlenen 5. Uluslararası Po
  • “Gelecekte hayat kolaylaşabilir ancak insan kalmak çok kolay olmayabilir”
  • Üsküdar Üniversitesi tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen Uluslararası Pozitif Psikoloji Kongresi, “İyilik Bilimi / İyilikten Ne Doğar? & Deprem ve T
  • Birleşmiş Milletler Uyuşturucu Kontrol Kurulu (INCB) 2022 Raporu, dünyayla aynı anda Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, 2005-2010, 2015-2022 ile
  • Randevu Al